Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Daria Klimentová oznámila konec svojí taneční kariéry
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Tanec

Daria Klimentová oznámila konec svojí taneční kariéry

redakce
Publikováno 03/02/2014
sdílejte:
5 minut čtení
sdílejte:

Londondance.com – 3. 2. 2014 – Graham Watts 

Jenom týden poté, co Královský balet oznámil, že hlavní tanečník English National Ballet Vadim Muntagirov přechází do Královského baletu, jeho umělecká partnerka, primabalerína English National Ballet Daria Klimentová ohlásila svůj odchod do baletního důchodu.Daria Klimentová dnes britským novinářům mimo jiné řekla: „Je to pro mě velmi těžké, ale zároveň velmi vzrušující. Pracovala jsem s báječnými lidmi, na které nikdy nezapomenu. Svůj život jsem zasvětila English National Ballet se všemi pro a proti, které to přinášelo. Zvláště mi bude chybět tancování s Vadimem, na kterého jsem jako na partnera čekala dvacet let. A to čekání se vyplatilo, rozkryl mi úplně nový svět. Teď jsem připravená ještě více pomáhat všem talentovaným tanečníkům tak, jak jsem to dělala po celou svou kariéru…“Jak se dalo předpokládat, přechod Vadima Muntagirova z English National Ballet do Royal Ballet urychlil rozhodnutí Darii Klimentové odejít do důchodu. Klimentová v průběhu posledních tří let dávala jasně najevo, že její taneční partnerství s Muntagirovem prodloužilo její aktivní kariéru, a tak není překvapující, že po zprávě o jeho odchodu z English National Ballet tak těsně následuje oznámení o odchodu Darii Klimentové do důchodu ke konci letošní sezony.

Dobrou zprávou pro zástupy fanoušků Darii Klimentové může být to, že má stále naplánováno vystoupení v představeních Korzára v Manchesteru 11. a 15. února, ale také to, že Royal Ballet souhlasil, že dovolí Muntagirovovi dostát již naplánovanému závazku – ztvárnění role Romea v Royal Albert Hall v červnu tohoto roku, kdy Klimentová tančí ve stejné choreografii Julii. Pokud půjde vše podle plánu, bude to znamenat, že představení 22. června tohoto roku bude jejich poslední společné v English National Ballet a bude to i představení, kterým se Daria Klimentová v tomto souboru se svojí kariérou rozloučí. Shodou okolností to bude i představení, které se uskuteční den před jejími třiačtyřicátými narozeninami.Odchodem do důchodu Daria Klimentová dokončí pětadvacet sezon, tedy čtvrt století kariéry profesionální tanečnice. Po vystudování taneční konzervatoře v Praze strávila Daria Klimentová posledních jednadvacet sezon ve Spojeném království. Po třech letech působení v Baletu Národního divadla v Praze a jedné sezoně strávené u baletu Capab v Kapském Městě v Jihoafrické republice nastoupila v roce 1993 u Scottish Ballet. Ve Skotsku působila tři roky a poté přijala v sezoně 1996/97 angažmá u Anglického národního baletu; letos to tak bude její osmnáctá sezona u tohoto souboru.Možná trochu prorocky její současná šéfová Tamara Rojo, která sledovala Dariinu cestu ze Scottish Ballet do English National Ballet, a to ještě před svým odchodem k Royal Ballet v roce 2000, aby se v roce 2012 jako umělecká ředitelka do Anglického národního baletu zpět za Dariou vrátila, napsala v předmluvě autobiografické knihy Darii Klimentové: „Stejně jako je Daria neuvěřitelná baletka, je i svobodná žena, která si vždy bude žít svůj život po svém a nikdy nikomu nedovolí, aby ji soudil. To je vlastnost, pro kterou si jí velice vážím.“

Dnes Tamara Rojo k oznámenému odchodu Darii z aktivní baletní kariéry dodala: „ Daria přináší své vlastní niterně osobité kouzlo, a to do všeho, co dělá. Přeji jí úspěch a štěstí i v budoucím životě. A už teď se mi po ní stýská jako po nádherném umělci.“Ve své dlouhé kariéře Daria Klimentová provedla téměř tisíc čtyři sta děl a účinkovala asi v tisíci dvou stech představeních. Balet Národního divadla v Praze vzdá čest této tanečnici slavnostním gala představením, které se bude konat dne 15. května 2014. Pro zbytek roku má Daria nasmlouváno ještě několik dalších vystoupení, mimo jiné turné English National Ballet s Korzárem do španělského Madridu. A i když z jeviště zcela odchází, svou profesi neopustí. Už delší dobu organizuje každoroční baletní mistrovské kurzy v Praze a také zvažuje jejich rozšíření i do dalších měst.

Foto archiv, Dave Morgan, John Ross, Michaela Feuereislová

TémataDaria KlimentováEnglish National BalletVadim Muntagirov
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Téměř návod, jak ublížit Donizettimu
Další článek Operní panorama Heleny Havlíkové (151)
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up