Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Janáčkova opera v Brně má nové vedení
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Lifestyle

Janáčkova opera v Brně má nové vedení

ČTKredakce
Publikováno 01/01/2015
sdílejte:
2 minut čtení
sdílejte:

Operní soubor a orchestr Národního divadla Brno má ode dneška nové vedení. Namísto Evy Blahové se uměleckým šéfem Janáčkovy opery stal režisér Jiří Heřman, který byl v letech 2007–2011 v čele Opery pražského Národního divadla a kterého si do Brna přivedl současný ředitel Martin Glaser.Taktovku šéfdirigenta nově drží Marko Ivanović, který se dosud profiloval jako specialista na hudbu dvacátého století a soudobou tvorbu.Marko Ivanović už brněnský orchestr řídil jako host na podzim při inscenaci opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. Spolupráci si pochvaloval, v Brně prý našel kvalitní, zkušené hudebníky, kteří jsou zároveň ochotní přijímat nové podněty. Jiří Heřman už dříve novinářům řekl, že chce k opeře přitáhnout i diváky, kteří na ni obvykle nechodí. Směřování brněnské opery má naznačit Inaugurační galakoncert naplánovaný na 9. ledna. Zazní vybraná čísla z inscenací připravovaných na druhou polovinu aktuální sezony a sezonu příští. Orchestr bude řídit právě Marko Ivanović, představí se mimo jiné Pavla Vykopalová, Anda-Louise Bogza, Daniela Straková Šedrlová, Rafael Alvarez či Jan Šťáva.

Jiří Heřman a Marko Ivanović jsou generačně spříznění. Prvnímu je devětatřicet let, druhý je o rok mladší. Heřman má podle odborníků vyhraněný režijní styl, jeho inscenace mívají také silný duchovní rozměr. Marko Ivanović má za sebou taktéž angažmá v Opeře pražského Národního divadla, spolupracoval i s dalšími českými orchestry a festivaly, dirigoval i v zahraničí. V Brně v druhé polovině sezony představí svou autorskou rodinnou operu Čarokraj.

Foto archiv 

TémataJiří HeřmanMarko IvanovićNárodní divadlo BrnoOpera Národního divadla Brno
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Doufám, že umřu na varhanní lavici anebo v tělocvičně
Další článek Před sedmdesáti lety zemřel Vít Nejedlý
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up