Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Zahájení Dvořákovy Prahy s Thielemannem se bude přenášet na Václavské náměstí
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
HudbaZprávy

Zahájení Dvořákovy Prahy s Thielemannem se bude přenášet na Václavské náměstí

ČTK
Publikováno 30/08/2016
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:

Úvodní koncert festivalu Dvořákova Praha v podání Saského státního orchestru Drážďany budou moci 5. září poslouchat i lidé na Václavském náměstí. V jeho spodní části bude velkoplošná obrazovka, která bude první tóny festivalu přenášet. Dnes o tom informoval umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Zahájení festivalu bude živě vysílat Česká televize a prostřednictvím společnosti Unitel Classic se dostane i na obrazovky v zahraničí.

Dílo Antonína Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září sto sedmdesát pět let, bude festival oslavovat následující tři týdny.

Podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře se letos zvýšil rozpočet festivalu o zhruba 2,5 milionu korun na přibližně 40 milionů korun. Předprodej vstupenek byl zahájen v březnu. „Velká většina koncertů je téměř vyprodaných, asi nás čeká divácky nejúspěšnější ročník,“ podotkl Kolář. Dodal, že zatímco loni celkové tržby z prodeje vstupenek činily 8,4 milionu korun, letos se již prodaly vstupenky za 6,8 milionu korun.

Devátý ročník Dvořákovy Prahy zahájí Saský státní orchestr Drážďany pod taktovkou Christiana Thielemanna.

Christian Thielemann (foto © Matthias Creutziger)
Christian Thielemann (foto © Matthias Creutziger)

Orchestr, založený již v roce 1548, přednese díla Maxe Regera, Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse. Dirigent Thielemann, specialista na německou hudbu, v Praze vystoupí poprvé. V Beethovenově houslovém koncertu se jako sólista představí Nikolaj Znaider.

„Jsem nesmírně potěšen, že letos máme možnost svěřit zahájení do rukou takového orchestru, jako je Saský státní orchestr Drážďany s šéfdirigentem Christianem Thielemannem, kteří mají stejně jako například Česká filharmonie Dvořákovu hudbu, německou hudbu takříkajíc v genech,“ uvedl Vrabec.

Rezidenčním orchestrem bude Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou. V rámci série Dvořák Collection III uvede všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry. S Českou filharmonií vystoupí na koncertech americká houslistka Hilary Hahn.

Festival bude hostit například Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Gianandreou Nosedou. Kurátorem Komorní řady je britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. Dále na festivalu vystoupí houslista Gidon Kremer se souborem Kremerata Baltica nebo ruský klavírista Boris Berezovskij. Prostory katedrály sv. Víta rozezní tentokrát díla mistrů renesance i soudobého britského autora Johna Tavenera. Festival 24. září uzavře Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana se sólistou Gilem Shahamem a díly Gioachina Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského.

Festival letos uvede všechny Dvořákovy symfonické básně na motivy Erbenovy Kytice a koncertní předehry v podání České filharmomie. V nabídce nechybí program pro rodinné publikum a debutový Den D věnovaný mladým umělcům.

TémataChristian ThielemannDvořákova PrahaSächsische Staatskapelle
Sdílet článek
Facebook email vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Salcburk: Beczała jako Faust, Flórez ve znovuobjeveném Templářovi
Další článek Do Národního ji přivedl Talich, dlouhá desetiletí pak Štěpánka Jelínková patřila k oporám souboru
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up