A Small hour ago Václava Kuneše a 420PEOPLE

A Small hour ago je o akceptování důležitých momentů, které navždy změní náš život. Jsou momenty, které si s radostí neustále připomínáme a ty, na které se marně snažíme zapomenout. Kolik času (s)potřebujeme než se odhodláme tyto změny přijmout? Akceptování těchto momentů, změn či událostí bylo důležitým zdrojem naší inspirace. Akceptování, jako krok novým, dalším směrem.

To jsou slova hlavního tvůrce nejnovějšího projektu skupiny 420PEOPLE, choreografa a tanečníka Václava Kuneše. Právě vnímání času v souvislosti s událostmi, definujícími naše bytí, je společným jmenovatelem celého večera. Nejnovější titul A Small hour ago je přitom volným pokračováním původní, velmi úspěšné choreografie Small Hour a na ni volně navazující On an Even Keel.

Projekt A Small Hour Ago začal vlastně vznikat už před třemi lety, a to jeho střední částí, kterou už Praha poznala. Byla oceněna Cenou Sazky a Divadelních novin, Nataša Novotná získala cenu Thálie za její ztvárnění. Úvodní duet (Václav Kuneš se svojí životní partnerkou Rei Watanabe) pak vznikl zhruba rok poté a duet závěrečný (s Corou Bos-Kroese) před pár měsíci. Svoji původní premiéru mělo zhruba hodinu trvající představení A Small hour ago (na původní hudbu Dirka Haubricha) před měsícem v Haagu, v rámci festivalových oslav padesátého výročí Nederlands Dans Theater, před provedením pražským pak Václav Kuneš jednotlivé detaily s tanečnicemi dopilovával a mírně měnil.

Řada českých diváků musela být bezpochyby zaskočena. Na úplně prázdné scéně totiž byli svědky něčeho, na co v našich poměrech narazí jen velmi zřídka. Pokud drtivá většina u nás pracujících choreografů předává do hlediště svým jazykem zpracovaná, respektive vyjádřená slova či myšlenky, pak Václav Kuneš k tomu dodává ještě něco podstatného navíc: Totiž tón, kontext či chcete-li výraz „hlasu“, s jakým jsou ona pomyslná slova řečena, míněna. Prostě stejně jako prakticky každé slovo můžete vyřknout na desítky způsobů, přesně ten který „způsob“ při Kunešově tanečním vyprávění, které přitom není narativní, naprosto jasně vycítíte. Pokud k tomu přidáte choreografii, která nezapře svoje ovlivnění současným Kyliánem (byť je o poznání syrovější, jakoby pragmatičtější), která rozhodně není jen kombinací více či méně známých figur a postupů, ale vskutku nadmíru originálním a velmi sugestivním pohybovým povídáním, pak je o strhující zážitek postaráno. A to i přesto, že Kunešovy partnerky (zatím) působí ne zcela vyrovaným dojmem, takže primát si z nich rozhodně odnáší Nataša Novotná, která s neméně pohybově i výrazově obdivuhodně tvárným Václavem Kunešem jakoby byla snad jednovaječným dvojčetem. (Mimochodem – bylo by hodně zajímavé slyšet, co na tyto dva své „odchovance“ a jejich nynější aktivity říká sám Jiří Kylián.)


Zůstává jen pár neodbytně vtíravých otázek: Najde skupina tanečníků 420PEOPLE u nás dostatečné existenční zázemí pro svoji další činnost, kterou chce po předchozím hlavně zahraničním působení teď v Česku rozšířit? Jsou lidé u nás pro podobné taneční projekty, jako jsou ty jejich, dostatečně „zralí“, „dospělí“? Budou na pražskou Novou scénu, kde má 420PEOPLE od dubna vystupovat zhruba dvakrát do měsíce, chodit na jejich představení diváci? Václav Kuneš na to odpovídá: Musí se to vyzkoušet. – Nezbývá tedy, než držet palce.

A Small hour ago
Choreografie: Václav Kuneš
Hudba: Dirk Haubrich
Scénografie: Václav Kuneš, Loes Schakenbos
Světla: Loes Schakenbos
Kostýmy: Asaalia Khadjé
Premiéra 6. a 7. 11. 2009 Divadlo Korzo Haag
Poprvé v Praze 30.11., 1.12. a 3.12.2009 Divadlo Archa
Účinkují Václav Kuneš, Rei Watanabe, Nataša Novotná, Cora Bos-Kroese
Produkce vznikla v koprodukci s nizozemským divadlem Korzo a za podpory Fondation BNP Paribas
 
Rozhovor s choreografem a tanečníkem Václavem Kunešem, který jsme přinesli před nedávnem, najdete zde.
 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments