Absolutní vítězkou brněnské klavírní soutěže je dívka z Ukrajiny

Absolutní vítězkou 25. ročníku klavírní soutěže Amadeus v Brně se stala Darja Benkovská z Ukrajiny. Porota hodnotila 46 účastníků z devíti zemí. Součástí ocenění je také nabídka vystoupení s Filharmonií Brno. Soutěž dnes završil koncert laureátů v Besedním domě, výsledky uvedl Vladimír Halíček, ředitel Základní umělecké školy Brno Veveří.
Soutěž Amadeus Brno 2018 (zdroj FB)

Soutěž Amadeus se inspiruje dávnou hudební událostí: koncertem jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v Brně v roce 1767. Proto je horní věkovou hranicí pro účast 11 let, ze stejného důvodu je také soutěžním oborem hra na klavír. Za uplynulé čtvrtstoletí se soutěže zúčastnily stovky dětí, mezi nimi dnešní profesionální hudebníci nebo studenti uměleckých škol.

Cenu primátora za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby letos obdržel Denis Stefanov z Prahy. Ocenění pro nejlepší českou účastnici získala Viktorie Kozánková z Brna, žačka Základní umělecké školy Františka Jílka v Brně. Mezi nejmladšími účastníky vynikala Megan Zhiyan Phuan ze Singapuru.

Soutěžící předvedli podle pořadatelů profesionální výkony a vysokou uměleckou úroveň. Stejnou, jako předvedl malý Mozart v Brně před více než 250 lety a jaká provází soutěž už 25 let, uvedl Halíček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat