Ildar Abdrazakov míří opět do Prahy

Dne 3. března 2019 se ve Dvořákově síni pražského Rudolfina koná galakoncert operních hvězd: vystoupí basista Ildar Abdrazakov a sopranistka Marina Shaguch s repertoárem Giuseppe Verdiho, Gioachina Rossiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Sergeje Rachmaninova a Nikolaje Rimského-Korsakova.

Ildar Abdrazakov se na českých pódiích objevil již několikrát, v roce 2015 s Annou Netrebko a 2017 s Rolandem Villazónem. Od svého debutu v roce 1990 v milánském Teatro alla Scala se stal významnou oporou předních světových operních domů, včetně metropolitní opery v New Yorku, Pařížské národní opery, Vídeňské státní opery a Mnichovské bavorské státní opery. Jako aktivní koncertní umělec vystoupil na londýnských BBC Proms a v Carnegie Hall v New Yorku, stejně jako s předními mezinárodními orchestry, včetně Chicagského symfonického orchestru a Vídeňské filharmonie.

Reklama

Ildar Abdrazakov spolupracoval takřka se všemi významnými operními soubory Spojených států i Evropy. Kromě již těch zmíněných, zpíval na scénách madridského divadla Teatro Real, Gran Teatro del Liceu v Barceloně, opery v San Franciscu, Washingtonské národní opery a opery Los Angeles. Na koncertních jevištích uváděl recitály v Rusku, Itálii, Japonsku a Spojených státech, s orchestry včetně lipského Gewandhausu, Bavorského rozhlasového symfonického orchestru, Rotterdamské filharmonie, Orchestre National de France, Orchestra Filarmonica della Scala a římského Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Mezi významnými dirigenty, s nimiž spolupracoval, jsou Riccardo Muti, Valery Gergiev, James Levine, Gianandrea Noseda, Bertrand de Billy, Riccardo Frizza, Riccardo Chailly či Sir Antonio Pappano. V listopadu a prosinci 2017 Ildar Abdrazakov také absolvoval turné po Evropě s Rolandem Villazónem. Koncerty v Praze, Berlíně, Bádensku-Badenu, Stuttgartu, Mnichově, Paříži a Vídni představily repertoár jejich prvního společného alba “Duety” s duety z italských a francouzských oper. Album bylo vydáno v září 2017 v Deutsche Grammophon.

Ildar Abdrazakov (foto Sergey Misenko)

Abdrazakovovu debutovému albu Power Players (2014) se dostalo velkého uznání kritiky. Jeho nahrávka Verdiho Requiem s Riccardem Mutim a Chicagským symfonickým orchestrem získala cenu Grammy. Nahrál také nevydané Rossiniho árie s Riccardem Chaillym a Milánským symfonickým orchestrem, stejně jako verdiovský repertoár pro vydavatelství Decca, či v neposlední řadě Cherubiniho Mši s Bayerischer Rundfunk pro EMI Classics. Pro Chandos nahrál Šostakovičovu Suitu na slova Michelangela a Rachmaninovova Lakomého rytíře, obojí s Gianandrea Nosedou a Symfonickým orchestrem BBC. Na začátku roku 2017 Abdrazakov podepsal smlouvu s Deutsche Grammophon. Jeho první sólové album je plánováno k vydání v létě roku 2019. Mezi basistovo vydaná DVD patří Moïse et Pharaon z La Scaly, Oberto z Opery v Bilbao, Norma z Parmy a Lucie z Lammermooru v Metropolitní opeře. Ke dvoustému verdiovskému výročí v květnu roku 2013 se Abdrazakovova hvězda proměnila do hlavní role Attily, která byla zvěčněna na prvním vydání DVD / Blu-ray vydavatelství Mariinsky Label.

Marina Shaguch se narodila v Krasnodaru v bývalém Sovětském svazu. Je absolventkou Konzervatoře Rimského-Korsakova v Petrohradě v Rusku, kde studovala u Tamary Novichenko. Již v době, kdy studovala na konzervatoři, získala zlatou medaili v prestižní Glinkově soutěži a krátce poté se stala stříbrnou medailistkou v Čajkovského mezinárodní soutěži v roce 1990. Ihned poté byla vybrána ruským ministerstvem kultury, aby jako nejslibnější mladá pěvkyně reprezentovala (tehdy ještě) Sovětský svaz v americké mezinárodní hudební soutěži Rosy Ponselle v roce 1992, kde získala první místo a s ním i v březnu 1994 pěvecký debut v Alice Tully Hall v New Yorku.

Marina Shaguch se specializuje na ruské, italské, francouzské a německé koncerty a operní repertoáry, operní role s Kirovským divadlem (v současné době známém jako Mariinské divadlo) zahrnují roli Marfy v Carské nevěstě; Tatiany v Evženu Oněginovi, Oksany v Noci před Vánocemi; Markétky ve Faustovi; Parassii v Trhu v Soročincích; Volchovny v Sadkovi, Ludmily v Ruslanu a Ludmile a Fevronie v Legeně o neviditelném městě Kitěži. Nahrávala též pro hudební vydavatelství Philips, GMB, Conifer, Chandos, Octavia, Supraphon a Hanssler.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na