Ildar Abdrazakov míří opět do Prahy

Dne 3. března 2019 se ve Dvořákově síni pražského Rudolfina koná galakoncert operních hvězd: vystoupí basista Ildar Abdrazakov a sopranistka Marina Shaguch s repertoárem Giuseppe Verdiho, Gioachina Rossiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Sergeje Rachmaninova a Nikolaje Rimského-Korsakova.

Ildar Abdrazakov se na českých pódiích objevil již několikrát, v roce 2015 s Annou Netrebko a 2017 s Rolandem Villazónem. Od svého debutu v roce 1990 v milánském Teatro alla Scala se stal významnou oporou předních světových operních domů, včetně metropolitní opery v New Yorku, Pařížské národní opery, Vídeňské státní opery a Mnichovské bavorské státní opery. Jako aktivní koncertní umělec vystoupil na londýnských BBC Proms a v Carnegie Hall v New Yorku, stejně jako s předními mezinárodními orchestry, včetně Chicagského symfonického orchestru a Vídeňské filharmonie.

Ildar Abdrazakov spolupracoval takřka se všemi významnými operními soubory Spojených států i Evropy. Kromě již těch zmíněných, zpíval na scénách madridského divadla Teatro Real, Gran Teatro del Liceu v Barceloně, opery v San Franciscu, Washingtonské národní opery a opery Los Angeles. Na koncertních jevištích uváděl recitály v Rusku, Itálii, Japonsku a Spojených státech, s orchestry včetně lipského Gewandhausu, Bavorského rozhlasového symfonického orchestru, Rotterdamské filharmonie, Orchestre National de France, Orchestra Filarmonica della Scala a římského Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Mezi významnými dirigenty, s nimiž spolupracoval, jsou Riccardo Muti, Valery Gergiev, James Levine, Gianandrea Noseda, Bertrand de Billy, Riccardo Frizza, Riccardo Chailly či Sir Antonio Pappano. V listopadu a prosinci 2017 Ildar Abdrazakov také absolvoval turné po Evropě s Rolandem Villazónem. Koncerty v Praze, Berlíně, Bádensku-Badenu, Stuttgartu, Mnichově, Paříži a Vídni představily repertoár jejich prvního společného alba “Duety” s duety z italských a francouzských oper. Album bylo vydáno v září 2017 v Deutsche Grammophon.

Ildar Abdrazakov (foto Sergey Misenko)

Abdrazakovovu debutovému albu Power Players (2014) se dostalo velkého uznání kritiky. Jeho nahrávka Verdiho Requiem s Riccardem Mutim a Chicagským symfonickým orchestrem získala cenu Grammy. Nahrál také nevydané Rossiniho árie s Riccardem Chaillym a Milánským symfonickým orchestrem, stejně jako verdiovský repertoár pro vydavatelství Decca, či v neposlední řadě Cherubiniho Mši s Bayerischer Rundfunk pro EMI Classics. Pro Chandos nahrál Šostakovičovu Suitu na slova Michelangela a Rachmaninovova Lakomého rytíře, obojí s Gianandrea Nosedou a Symfonickým orchestrem BBC. Na začátku roku 2017 Abdrazakov podepsal smlouvu s Deutsche Grammophon. Jeho první sólové album je plánováno k vydání v létě roku 2019. Mezi basistovo vydaná DVD patří Moïse et Pharaon z La Scaly, Oberto z Opery v Bilbao, Norma z Parmy a Lucie z Lammermooru v Metropolitní opeře. Ke dvoustému verdiovskému výročí v květnu roku 2013 se Abdrazakovova hvězda proměnila do hlavní role Attily, která byla zvěčněna na prvním vydání DVD / Blu-ray vydavatelství Mariinsky Label.

Marina Shaguch se narodila v Krasnodaru v bývalém Sovětském svazu. Je absolventkou Konzervatoře Rimského-Korsakova v Petrohradě v Rusku, kde studovala u Tamary Novichenko. Již v době, kdy studovala na konzervatoři, získala zlatou medaili v prestižní Glinkově soutěži a krátce poté se stala stříbrnou medailistkou v Čajkovského mezinárodní soutěži v roce 1990. Ihned poté byla vybrána ruským ministerstvem kultury, aby jako nejslibnější mladá pěvkyně reprezentovala (tehdy ještě) Sovětský svaz v americké mezinárodní hudební soutěži Rosy Ponselle v roce 1992, kde získala první místo a s ním i v březnu 1994 pěvecký debut v Alice Tully Hall v New Yorku.

Marina Shaguch se specializuje na ruské, italské, francouzské a německé koncerty a operní repertoáry, operní role s Kirovským divadlem (v současné době známém jako Mariinské divadlo) zahrnují roli Marfy v Carské nevěstě; Tatiany v Evženu Oněginovi, Oksany v Noci před Vánocemi; Markétky ve Faustovi; Parassii v Trhu v Soročincích; Volchovny v Sadkovi, Ludmily v Ruslanu a Ludmile a Fevronie v Legeně o neviditelném městě Kitěži. Nahrávala též pro hudební vydavatelství Philips, GMB, Conifer, Chandos, Octavia, Supraphon a Hanssler.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat