Adam Plachetka zazpívá na hokejovém šampionátu českou hymnu

Operní pěvec, basbarytonista Adam Plachetka zazpívá v pátek 10. května 2024 při slavnostním zahájení hokejového šampionátu v Praze českou hymnu. Jeho hlas zní i v nové nahrávce oficiální verze hymny z roku 2008. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka ho doprovází orchestr Národního divadla. O druhou vokální verzi se postarala jeho manželka Kateřina Kněžíková.
Adam Plachetka (zdroj Adam Plachetka)
Adam Plachetka (zdroj Adam Plachetka)

“Mám rád hokej, mám rád hymnu a mám rád i O2 arenu, se kterou v posledních letech pravidelně spolupracujeme a kam se v lednu chystám vrátit se svým narozeninovým koncertem. Takže dává smysl, že řekli zrovna mně. A já jsem za tu příležitost moc rád,” řekl Adam Plachetka.

Hymnu před začátkem hokejového utkání už Plachetka zpíval, na mistrovství světa to však bude premiéra. V roce 2015 zpíval na stadionu v New Jersey při slavnostním vyřazení dresu dvojnásobného vítěze Stanleyova poháru Patrika Eliáše. O čtyři roky později jeho hlas zazněl v kanadské Ottawě při příležitosti uvedení útočníka Václava Nedomanského do hokejové Síně slávy NHL.

“Když jsem zpíval Patriku Eliášovi poprvé, myslel jsem, že budu zpívat českou hymnu. Pár dní před akcí jsem se dozvěděl, že po mě chtějí americkou, kterou jsem neznal. To byl trochu stres,” sdělil Plachetka.

Známý pěvec hokej sleduje. V tuzemské lize nefandí žádnému klubu, v NHL přeje týmu z New Jersey. “Mám k nim blízko kvůli Patrikovi (Eliášovi), který mě bral s sebou na zápasy, když měl lístky navíc. Na základní škole jsem sbíral hokejové kartičky Winnipeg Jets a Chicago Blackhawks, kterým dodnes držím palce,” podotkl.

Mezi vrcholné Plachetkovy role patří Don Giovanni, Přemysl z Libuše nebo Figaro z Figarovy svatby. Kromě úspěchů na české scéně zažívá mimořádně úspěšnou kariéru v zahraničí. S nadsázkou se traduje, že jediné místo, kde Plachetka zatím neuspěl, je Vídeňská státní opera. Jako čtyřiadvacetiletý se tam hlásil na místo hostujícího pěvce. Místo však nedostal, protože mu byla hned po konkurzu nabídnuta stálá smlouva.

Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě nebude mít oficiální hymnu. Organizátoři akce oznámili, že se tentokrát domluvili se zpěvačkou Lenny, jejíž lehce upravený hit Hello bude turnaj doprovázet. Nepůjde ale o oficiální píseň šampionátu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments