Adam Plachetka ztvární roli Figara ve vídeňské inscenaci Rossiniho opery Lazebník sevillský

Český operní pěvec se chystá do Vídeňské státní opery, kde od 13. února 2024 ztvární jednu z nejslavnějších barytonových rolí – lazebníka Figara.
Adam Plachetka (foto Ilona Sochorová)
Adam Plachetka (foto Ilona Sochorová)

Vídeňská produkce opery Gioachina Rossiniho Lazebník sevillský proběhne v únoru v původní režii Herberta Fritsche, pod taktovkou Diega Matheuze v sérii čtyř představení: 13., 16., 19. a 22. února 2024. Kromě Adama Plachetky, který ztvární roli Figara, vystoupí Lawrence Brownlee jako Almaviva, v roli Rosini Patricia Nolz, Adam Palka jako Don Basilio a další.

„Rossiniho Figaro mě už potkává poněkolikáté v kariéře. Zpíval jsem tuto roli už v předchozí vídeňské inscenaci. Velmi rád také vzpomínám na Lazebníka v Chicagské opeře, kde jsem prošel celým zkušebním procesem a krásně jsem se já i Figaro sžili. Lazebníka jsem nastudoval i v pražském Národním divadle a opět se tam na Figara chystám v příští sezoně,“ říká Adam Plachetka, který za sebou má čerstvě angažmá v newyorské Metropolitní opeře jako Marcello v Pucciniho Bohémě. „Je to pro mě o to zajímavější zkušenost, že jsem dříve zpíval roli skutečného bručouna – Dona Basilia. Figaro jako další figury v této opeře vyžaduje velké herecké i pěvecké nasazení, smysl pro komično a nadsázku, a to mě moc baví. Navíc Rossini obdařil Figara sice technicky náročnou, ale velice efektní kavatinou Largo al factotum o tom, jak je takový lazebník, jakým Figaro je, nepostradatelný, takže, co víc si přát.“

Adama Plachetku pojí s Vídeňskou státní operou, kde účinkoval kontinuálně přes deset let, již dlouhý seznam rolí v různých operních dílech. Namátkou jsou to kromě Lazebníka sevillského i opery Bohéma, Alcina, Nápoj lásky, Don Giovanni, Figarova svatba, Italka v Alžíru, Popelka nebo Don Pasquale nebo Puritáni. V nadcházející sezoně dokonce přibydou ve Vídni další role, brzy je divadlo oficiálně oznámí.

Mezitím se ale Adam Plachetka představí 2. března 2024 na velkém koncertu Smetana Gala k dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany v živém televizním přenosu z Národního divadla v Praze. Zde během května navíc nastuduje roli Kaliny v nové produkci Smetanovy opery Tajemství. Později ztvární Přemysla v koncertním provedení opery Libuše Českou filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši v Rudolfinu v rámci festivalu Pražské jaro a na festivalu Smetanova Litomyšl. Letošní sezona pro Adama Plachetku pomyslně vyvrcholí basovým sólem v provedení Mozartova Rekviem v milánské La Scale pod taktovkou Daniela Hardinga.

Adam Plachetka chystá na příští rok velkou oslavu svých čtyřicátých narozenin: vystoupí již podruhé v pražské O2 areně v pátek 24. ledna 2025 za účasti řady hostů. Na podiu se s Adamem Plachetkou představí například Kateřina Kněžíková, Štefan Margita a Vojtěch Dyk. O hudební doprovod se postará Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Jana Kučery.

Largo al factotum, Adam Plachetka v Chicagu

Výběr z recenzí na Lazebníka sevillského v Chicagu

Mr. Plachetka’s Figaro is athletic, both in physical movement and vocal projection. In his solo aria, ”Largo al factotum,” Plachetka negotiates leaps and hurdles on the stage while at once soaring to top pitches with equivalent ease. His breath control yielded a final, sustained pitch of remarkable evenness. (Figaro pana Plachetky je atletický, a to jak ve fyzickém pohybu, tak v hlasovém projevu. Ve své sólové árii “Largo al factotum” Plachetka zdolává skoky a překážky na jevišti a zároveň se se stejnou lehkostí vznáší k nejvyšším tónům. Jeho kontrola dechu přinesla závěrečné, dlouze držené výšky pozoruhodné vyrovnanosti.)
Opera Today

Tall and sturdy with a bass-baritone that rattled the opera house rafters, Plachetka could have simply overwhelmed everyone else on stage. But in addition to his strong, flexible voice, he is a gifted actor. (Vysoký a statný, s basbarytonem, který rozechvíval trámy operního domu, mohl Plachetka jednoduše přehlušit všechny ostatní na jevišti. Kromě silného a pružného hlasu je však také nadaným hercem.)
Chicago Sun-times

The role of Figaro is brilliantly presented by accomplished Czech bass-baritone Adam Plachetka. An outstanding singer and actor, Plachetka finds the best way to demonstrate Figaro’s energetic and merry personality. (Roli Figara skvěle ztvárnil vynikající český basbarytonista Adam Plachetka. Jako vynikající zpěvák a herec našel Plachetka ten nejlepší způsob, jak předvést Figarovu energickou a veselou osobnost.)
Chicago Daily Herald

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments