Advent s Gabrielou Beňačkovou

První adventní neděle a rozsvěcování vánočních stromů je pro všechny nádherným svátkem. Je kolem toho všelijakých akcí, ale jenom Praha 6 se mohla pochlubit lahůdkou navíc. Vše probíhalo v areálu Písecké brány, která byla součástí opevňovacího komplexu Mariánských hradeb postaveného v roce 1721. Nachází se jen kousíček od Letohrádku královny Anny, zvaného též Belvedér. Dnes již brána neslouží k výjezdu z města nebo jeho obraně, ale její mohutná stavba skrývá prostor sloužící různým kulturním i společenským akcím. Všichni se jistě budou těšit třeba na tradiční každoroční Rybovu mši vánoční pořádanou na Štěpána. Zapálení svíčky na adventním věnci se uskutečnilo po zahájení výstavy barevných fotografií s pražskými motivy od Jiřího Všetečky. Jako vzácný host byla pozvána paní Gabriela Beňačková, která si symbolicky zazpívala s dětským sborem Sedmihlásek z Vrbna pod Pradědem. Symbolicky proto, že v důsledku poúrazového zdravotního stavu nemohla předvést svůj stále nádherný hlas v jeho plné kráse a síle. Pak následovalo venku rozsvícení vánočního stromu opět za její účasti.

Program vyvrcholil besedou s legendární operní pěvkyní ve vyhřátém klenutém prostoru barokní stavby. Na malém vyvýšeném pódiu vedle dalšího vánočního stromu usedla milá a usměvavá umělkyně ke kulatému stolečku ozdobenému adventním věncem spolu s moderátorem Ivanem Rumlem z Českého rozhlasu, který velmi fundovaně kladl milému hostu řadu zajímavých otázek. Gabriela Beňačková na vše naprosto otevřeně odpovídala. Myslím, že i těm, kteří se domnívají, že o umělkyni hodně ví, sdělila několik nových zajímavých informací. Celá debata pak byla prokládána zvukovými nahrávkami s jejím kouzelným hlasem ojedinělého témbru. Vždyť její Jenůfa, Rusalka nebo Mařenka jsou nepřekonatelné. A tak jsme se dozvěděli, že Jenůfku zpívala tisíckrát! Toto jubilejní představení se odehrálo v Japonsku. Mařenek z Prodanky bylo pět set. Otázky směřovaly jak k její profesionální kariéře, tak i k osobnímu životu. Z těch druhých pak bylo možné poznat, jakým hluboce cítícím člověkem tato žena je a jaké morální kvality jsou jejím krédem. To je v dnešní době také velmi vzácné. Vyprávěla třeba, jak trávila vánoce v New Yorku se svým manželem hercem Josefem Čápem. Koupili kapra, vařila a pekla a nakonec ještě spousta jídla zbyla. S povděkem si tak naplnil mrazák ve svém manhattanském bytě náš slavný klavírista Rudolf Firkušný. S tím měla paní Beňačková vřelý přátelský vztah a natočili spolu desku, Dvořákovy Moravské dvojzpěvy. Vyprávěla o své rodině, dceři a vnučkách i čtyřiadevadesátileté mamince, která žije v Bratislavě a o kterou se starají svou sestrou.

Samozřejmě uvedla několik příhod z účinkování na nejprestižnějších scénách světa a také o vztazích ke slavným osobnostem operního a hudebního světa. „Měla jsem štěstí na vynikající dirigenty a režiséry, kteří daleko více než dnes respektovali pěvce,“ říká Gabriela Beňačková. Vřelý vztah měla s dirigentem Václavem Neumanem, v jehož nastudování Dvořákovy Rusalky ve Vídni zpívala (Princem byl Peter Dvorský a Vodníka ztvárnil Jevgenij Nestěrenko). Inscenace pak byla přenesena do Metropolitní opery v New Yorku. Dozvěděli jsme se také, co pro ni znamená Janáček, Dvořák a Smetana. Miluje Verdiho a obzvláště jeho Aidu. Poukázala na to, jak mnohé zpěvačky „ jedou“ v této opeře naplno a pak jim docházejí síly na poslední dějství při nádherném zpěvu nesoucím se v překrásném pianissimu. Vzpomněla také na slavnou Montserrat Caballé, která ji označila právě jako pokračovatelku nejnádhernějších pianissim. Vyprávění se nevyhnulo ani názoru umělkyně na současný stav v naší kultuře a zejména situaci v pražském Národním divadle. Tomu by svými zkušenostmi velmi ráda pomohla, leč její nabídka nebyla současným ředitelem akceptována. Konec konců není to pro náš národ po léta věcí neznámou. Nevážili jsme si dostatečně talentů, které jsme měli nebo máme… Nicméně nekažme si adventní čas a poděkujme paní Gabriele Beňačkové za její krásné a lidské vyprávění. Bylo to vskutku pro všechny pohlazení po duši a nádherný dárek k letošním vánočním svátkům.


Foto Pavel Horník

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář