Sólista baletu Velkého divadla má jít na šest let do vězení

Moskevský soud dnes poslal na šest let do vězení baletního sólistu Pavla Dmitričenka, kterého uznal vinným z účasti na útoku kyselinou na šéfa baletu Velkého divadla Sergeje Filina. Spolupachatel Jurij Zaruckij, který leptavou tekutinu použil, dostal deset let vězení a další komplic Andrej Lipatov čtyři roky. Rozsudek je zatím nepravomocný, obhájci odsouzených dali najevo, že podají odvolání.

Soud rovněž vyhověl žádosti postiženého, aby mu bylo přiznáno finanční odškodné ve výši 3,5 milionu rublů (2,1 milionu Kč) za utrpěnou fyzickou a morální újmu.“Vina za spáchání tohoto zločinu byla plně prokázána,” uvedla soudkyně Jelena Maximovová. Podle soudu si devětadvacetiletý Dmitričenko k lednovému útoku objednal Zaruckého, kterého na místo činu dovezl Lipatov. Filinovi způsobila kyselina rozsáhlá zranění, téměř přišel o zrak a musel se podrobit více než dvěma desítkám operací.

Soudkyně ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné konstatovala, že Dmitričenko osudnou noc Filina sledoval a Zaruckému mobilem zavolal, že se šéf baletu vydal z divadla domů.

Dmitričenko v soudní síni přiznal “morální odpovědnost” za útok. Tvrdil ale, že o kyselině nevěděl, neboť Zaruckému prý zaplatil pouze za to, aby Filina zbil. Tuto verzi Zaruckij u soudu potvrdil a řekl, že použít kyselinu byl jeho nápad. Podle obžaloby si útok Dmitričenko objednal z rozhořčení nad Filinovým obsazováním hlavních baletních rolí a rozdělováním prémií.

Dmitričenko a Lipatov si mají trest odpykat v pracovním táboře s přísným režimem. Zaruckij bude umístěn do tábora s ještě tvrdším zvláštním režimem.

Advokát Dmitričenka Sergej Kadyrov označil rozhodnutí soudu za nespravedlivé a hned sdělil, že má v úmyslu podat odvolání. Podobně se vyjádřili také obhájci dalších dvou odsouzených.

Právní zástupkyně třiačtyřicetiletého Filina Taťána Stukalovová podle agentury AFP uvedla, že případné odvolání prodiskutuje večer se svým mandantem, který se nyní v Německu připravuje na další operaci očí. Rozhodující podle ní bude, zda je s rozsudkem soudu spokojen. Další advokátka postiženého Natalija Životkovová podle agentury Reuters před soudní budovou naznačila, že je s verdiktem spokojená. “Šest let je velký trest,” řekla.

Obžaloba žádala pro baletního sólistu devět let vězení, pro Zaruckého deset a pro Lipatova šest.

Napsat komentář