Adventní Hudební výlety: Produkce v chrámech i v Dole Michal

Předvánoční čas v Moravskoslezském kraji obohatí Hudební výlety SHF. Ensemble Inégal provede barokní Michnovu Loutnu českou, nejlepší český folklorní soubor VUS Ondráš s jeho dívčím sborem vykreslí lidové Vánoce díky projektu Cesta světla a špičkové barokní Collegium Marianum s Buchtami a loutkami nabídnou půvabný vánoční příběh pro rodiny s dětmi.
Vojenský umělecký soubor Ondráš (zdroj Vojenský umělecký soubor Ondráš)
Vojenský umělecký soubor Ondráš (zdroj Vojenský umělecký soubor Ondráš)

Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám. Nyní přiváží do Jablunkova (26. listopadu) a do zámecké kaple v Nové Horce u Studénky (27. listopadu) vrcholné barokní dílo českého skladatele Adama Michny z Otradovic. Jeho Loutna česká je cyklem třinácti písní soustředěných kolem jednoho tematického těžiště – mystického sňatku božského Ženicha (Krista nebo Boha Otce) s panenskou Nevěstou – Pannou Marií, která ovšem v poněkud jiné rovině představuje i křesťanskou lidskou duši. „Přestože Michnova Loutna česká nebyla dochována kompletně, stala se jednou z nejznámějších českých barokních skladeb. Díky unikátnímu nálezu dobového tisku partu prvních houslí muzikologem Petrem Daňkem roku 2014 bylo možné rekonstruovat hlas druhých houslí a představit publiku toto Michnovo dílo v její původní podobě,“ přibližuje Viktora, autor novodobého partu druhých houslí.

Vojenský umělecký soubor Ondráš je jedním z nejuznávanějších profesionálních folklorních těles. Nyní přijíždí 6. prosince do Ostravy (Evangelický Kristův kostel) pod vedením svého primáše Štěpána Blinky spolu s dívčím sborem Ondřeje Bazaly s vánočním příběhem Cesta světla. Hudební cyklus vypráví příběh narození Ježíše Krista a současně nahlíží do atmosféry lidových Vánoc v režii Martina Krajňáka. Hudebně vychází především z dobře známých českých a moravských koled, které však zazní v nevšedních orchestrálních a vokálních aranžmá fenomenálního multiinstrumentalisty a skladatele Jiřího Slavíka. „Psaní Cesty světla bylo pro mne několikaměsíčním požehnáním. Klíčem pro mě byl dramatický vývoj v textech jednotlivých písní, což jsem se snažil podpořit i v hudebních aranžmá. Mým cílem bylo přivést posluchače k novému zamyšlení nad důvěrně známými a zažitými písněmi – co vlastně vyjadřují a co pro nás znamenají. Škála pocitů, které předávají, je hluboká a pestrá zároveň – ať už jde o údiv nad zázračnou událostí, přes vřelou mateřskou lásku, ryzí radost nebo uspokojení těch, kteří trpí,“ přibližuje Slavík.

Originální představení plné barokní hudby v podání souboru Collegium Marianum s Janou Semerádovou a tradičního loutkového divadla Buchet a loutek vychází z jednoho z nejstarších a nejoblíbenějších lidových textů s vánoční tematikou – Rakovnické hry vánoční. Cílem divadelního projektu je propojení duchovní podstaty Vánoc s lidovým humorem a unikátními dřevěnými loutkami, které jsou spolu s podmanivou barokní hudbou hlavními hrdiny fantaskní a zábavné inscenace. V ní se propojí hudební improvizace a vánoční pastorely z Kroměřížského archivu s dialogy prostých pastýřů, nafoukaných králů a vznášejících se andělů, chybět nebudou ani všudypřítomné ovečky, psi a vlci. Představení se konají 8. prosince v Nýdku a 9. prosince v Ostravě-Michálkovicích – Důl Michal. Děti mají vstup zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments