Alban Gerhardt se vrací se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu do Rudolfina

Na pondělí 20. června připravili rozhlasoví symfonikové společně s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem další koncert ve Dvořákově síni Rudolfina. Violoncellista Alban Gerhardt se ujme sólového partu v Lutosławského Koncertu pro violoncello, po přestávce se pak můžete těšit na Beethovenovu 7. symfonii. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.
Alban Gerhardt (foto Sim Canetty-Clarke)
Alban Gerhardt (foto Sim Canetty-Clarke)

Violoncellový koncert, kontrastní a novátorský, znějící ve čtyřech částech bez přerušení, je jedním z nejoceňovanějších a nejhranějších děl Witolda Lutosławského. Premiéru měl v Royal Festival Hall v Londýně na podzim roku 1970. Hrál Bournemouth Symphony Orchestra s Edwardem Downesem, sólo přednesl Mstislav Rostropovič, jemuž byla skladba věnována.

Sólista Alban Gerhardt zahájil v roce 1991 mezinárodní kariéru debutem s Berliner Philharmoniker a dirigentem Semjonem Byčkovem. Od té doby oslovuje publikum na celém světě svou mimořádnou muzikálností, podmanivým projevem a neutuchající uměleckou zvídavostí. Za své nahrávky obdržel tři ceny ECHO Klassik, cenu ICMA i MIDEM Classical Award. Snímek violoncellového koncertu od Unsuk Chin, který vydala společnost Deutsche Grammophon, získal cenu BBC Music Magazine Award a byl nominován na cenu Gramophone Award 2015. Jeho zatím poslední album se všemi sólovými suitami J. S. Bacha (2019) označily Sunday Times jako jedno ze stovky nejvýznamnějších (všech žánrů) v daném roce.

Na své Sedmé symfonii začal Beethoven pracovat roku 1811, když se léčil v lázních Teplice. Kompozice je vitální, energická. Autor sám ji velmi oceňoval. Přes počátky pozdější hluchoty do ní vnesl mnohé optimistické tóny. Známější než rychlé věty, plné pulzujících rytmů a dionýské energie, náhlých modulací, extatičnosti a bouřlivé tanečnosti, je nicméně kontrastní druhá věta, mající charakter majestátního smutečního pochodu a formu variací. Dílo mělo premiéru 8. prosince 1813 ve Vídni na charitativním koncertu pro vojáky raněné ve střetu s Napoleonovou armádou v bitvě u Hanau. Dirigoval sám Beethoven, i když už špatně slyšel.

Alban Gerhardt, Alexander Liebreich, Symfonický orchestr Českého rozhlasu - Praha 29. 10. 2017 (foto Tomáš Vodňanský)
Alban Gerhardt, Alexander Liebreich, Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Praha 29. 10. 2017 (foto Tomáš Vodňanský)

Program:
Witold Lutosławski: Koncert pro violoncello a orchestr
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 7 A dur op. 92

Účinkujícíc:
Alexander Liebreich – dirigent
Alban Gerhardt – violoncello
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Beethovenova Sedmá symfonie
20. června 2022, 19:30 hodin
Rudolfinum

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments