Album Kateřiny Kněžíkové slaví úspěch v zahraničí

Phidylé, debutové album sopranistky Kateřiny Kněžíkové, bylo zařazeno mezi dosud nejlepší klasická alba letošního roku prestižním britským časopisem Gramophone. Album je tak ve společnosti velikánu jako jsou Andris Nelsons a Boston Symphony, Ivan Fischer a Budapest Festival Orchestra, Kirill Petrenko a Bayerisches Staatsorchester nebo treba Lise Davidsen s London Philharmonic Orchestra a Sirem Markem Elderem.

Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)
Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)

Magazín Gramophone k albu Kateřiny Kněžíkové uvedl: „Tón sopranistky Kateřiny Kněžíkové je vřelý jako by proudil přímo ze srdce. Pro repertoár snových, sytě barevných orchestrálních písní je jako stvořený.“

Kateřina Kněžíková patří k nejobsazovanějším českým operním pěvkyním. I přes covidovou situaci, kdy umělci mají velmi omezené možnosti, a to především zahraniční, si sopranistka Kněžíková připisuje další světový úspěch. V létě Kateřina excelovala na slavném operním festivalu Glyndebourne, kdy světové kritiky nešetřily chválou na její Kaťu Kabánovou stejnojmenné opery Leoše Janáčka. Kateřina vystupuje také s dirigentem Jakubem Hrůšou a Bamberských symfonických orchestrem. Nyní ve světě boduje i její debutové album Phidylé.

“Nikdy by mě nenapadlo, že se naše Phidylé dostane do tak úžasné společnosti. Je to pro mě obrovská čest, a především odměna za to, že jsem se nebála prezentovat repertoárem ne zcela běžným, ale mě tolik blízkým a hlubokým. Na začátku stála touha v této komplikované době pracovat a neztratit kontakt s povoláním, které je mým životním motorem a láskou. Na konci jsme všichni, kteří se na vzniku a realizaci podíleli, odměněni krásnými recenzemi, nadšenými reakcemi a zařazením do tak prestižního „žebříčku“,“ říká Kateřina Kněžíková a dodává: „Mám obrovskou radost a děkuji všem z Janáčkovy filharmonie Ostrava, dirigentovi Robertu Jindrovi, vydavatelství Supraphon a v neposlední řadě mému manažerskému týmu za jejich důvěru a práci, kterou odvedli v době, kdy nikdo neviděl světlo na konci tunelu.“

Britský časopis Gramophone je celosvětově nejvýznamnější a nejrespektovanější odborný magazín věnovaný klasické hudbě, který vychází již od roku 1923. Každý měsíc přináší spoustu recenzí, zpráv a článků. Zveřejňuje také různé žebříčky a rubriky typu „Deska měsíce” a již čtyři dekády uděluje ocenění Gramophone Awards, které je ve světě vážné hudby nejprestižnějším oceněním – bývá proto také někdy označováno jako „Oskar klasické hudby“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments