Album týdne Normana Lebrechta: Alice Sara Ott – Echoes of Life

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si pro svou pravidelnou recenzi vybral nejnovější album německo-japonské klavíristka Alice Sara Ott, na kterém umělkyně staví do kontrastu Chopinova preludia se skladbami svých oblíbených soudobých skladatelů.
Alice Sara Ott (foto Jonas Becker)
Alice Sara Ott (foto Jonas Becker)

Německo-japonská klavíristka Alice Sara Ott, hvězda labelu Deutsche Grammophon, bojuje se svou nedávno diagnostikovanou roztroušenou sklerózou s odvahou, pozitivitou a vynalézavostí. Na svém desátém albu se rozhodla dodat preludiím Fryderyka Chopina šmrnc tím, že je proložila díly svých oblíbených moderních skladatelů.

Tento odvážný přístup mění zabarvení některých Chopinových kusů, takže určitá preludia zní jako fragmenty skladeb Philipa Glasse – ačkoliv Glasse v seznamu umělců na CD nenajdeme. Skladatelé, které si Ott vybrala, jsou působivě různorodí.

Patří mezi ně Ital Francesco Tristano, jehož skladba čerpá inspiraci ze stvoření světa, Maďar György Ligeti, který si rovnou představoval že svět stvořil sám, a Nino Rota, autor hudby k filmu o biblickém Stvoření. Dále tu jsou Chilly Gonzales, Arvo Pärt, Toru Takemitsu a samotná Alice, která zkomponovala závěrečnou ukolébavku na motivy Mozartova Requiem. Vzato jako celek, je to fascinující experiment, který téměř funguje, a i v momentech, kdy nefunguje, rozhodně stojí za pozornost.

Aby dnes klavírista (nebo klavíristka) nějak vynikl, musí být schopný předvést něco zajímavějšího než ohrané koncerty Griega či Schumanna pro Naxos a Youtube. Tato sbírka může začít nový trend a nastavuje laťku umělecké individuality velmi vysoko. Nejspíš po tomto albu nesáhnu, když si budu chtít poslechnout Chopinova preludia, ale bude se hodit pro večery, kdy se cítím rozrušený a neklidný. Pamatujte na má slova: asi tak tři roky ode dneška vydá Lang Lang úplně stejné album.

Ukázka:

Alice Sara Ott – Echoes of Life
Label: Deutsche Grammophon
Datum vydání: 8. srpna 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments