Album týdne Normana Lebrechta: Beethoven ze šuplíku

Jako album týdne si Norman Lebrecht tentokrát vybral nové CD klavíristky s japonsko-německými kořeny Alice Sarah Ott.
Alice Sara Ott (zdroj Alice Sara Ott)
Alice Sara Ott (zdroj Alice Sara Ott)

Toto podivně nevyvážené album otevírá živé provedení Beethovenova Prvního klavírního koncertu a poté přechází k sólovým skladbám vydolovaným ze dna šuplíku, z nichž některé by hravě zvládly i děti v mateřské školce. Úhledný booklet neobsahuje žádné odůvodnění.

Abyste zjistili proč tomu tak je, budete muset prozkoumat minulost japonsko-německé sólistky Alice Sary Ottové, která před čtyřmi lety oznámila, že trpí degenerativním onemocněním – roztroušenou sklerózou. Zatímco si Alice dál buduje svou koncertní značku, jak nejlépe umí, její nahrávací společnost ze soucitu a solidarity v tichosti shromažďuje její nevydané nahrávky. Například minulý týden se jí dařilo – ve francouzském Lille předvedla nadšenému publiku mohutný Griegův Koncert a moll, op. 16. Ve svých pětatřiceti letech patří vrstevnice Yuji Wang k k nejzajímavějším interpretům své generace.

Poslech alba vás nezklame. Sólové části koncertu hoří ohněm a třpytí se ledem, zatímco proplouvají úseky orchestrální bombastičnosti, které předznamenávají Beethovenovy symfonie. Karina Canellakisová diriguje Nizozemskou rozhlasovou filharmonii s obdivuhodnou vyrovnaností a umožňuje sólistovi vytvořit reflexivní kontrapunkt k ruchu, ve středním Largu.

Po Klavírním koncertu následuje osamělá Měsíční sonáta, introspektivní a mihotající se jako náměsíčný losos na cestě Atlantikem. Proč pak cítila potřebu zahrát otřepanou Pro Elišku, je nepochopitelné, ale činí tak s lakonickým leskem, který je v ironickém kontrastu s falešnou vážností Lang Langa a dalších showmanů.

Zbývající čtyři Beethovenovy skladby jsou krátké, nekatalogizované a nijak zvlášť vyjimečné. Poslední skladba, Allegretto h moll, zůstává neukončená. Myslím, že se můžeme domyslet, jaký to má smysl. Je hluboce dojemná.

Album na Spotify:

 

 Ukázka na YouTube:

 Alice Sara Ott: Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert č. 1 C dur, op. 15
Ludwig van Beethoven: Klavírní sonáta č. 14 cis moll, op. 27 č. 2 “Měsíční sonáta”
Ludwig van Beethoven: Bagatela pro klavír a moll WoO 59 “Pro Elišku”
Ludwig van Beethoven: 11 Bagatel, op. 119, č. 1, Allegretto
Ludwig van Beethoven: Bagatela C dur, WoO 54 “Lustig und Traurig”
Ludwig van Beethoven: Allegretto h moll, WoO 61

Netherlands Radio Philharmonic Orchestra
Alice Sara Ott – klavír
Karina Canellakis – dirigent

Label: Deutsche Grammophon
Datum vydání: 29. září 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments