Album týdne Normana Lebrechta: First Light – Muhly and Glass

Norman Lebrecht si pro svou pravidelnou recenzi tentokrát vybral album „First Light“, které obsahuje díla mladého amerického skladatele Nica Muhlyho a veterána Philipa Glasse v podání finského houslového virtuosa Pekky Kuusisto a Norského komorního orchestru.

Nico Muhly (foto Heidi Solander)
Nico Muhly (foto Heidi Solander)

V době, kdy se nikdo nehrne do skládání nových symfonií (skladatelé se nejspíš bojí, že jim je kvůli koronavirovým kulturním restrikcím nikdo nebude moct zahrát), se musíme spokojit s novými houslovými koncerty, které vznikají na objednávku umělců jako Patricia Kopačinskaja nebo Pekka Kuusisto. Právě Kuusisto, houslový virtuos z Finska, na tomto CD ve světové premiéře hraje koncert Nica Muhlyho, newyorského skladatele a bývalého asistenta Philipa Glasse, jehož skladby tvoří druhou část recenzované nahrávky.

Obávám se, že teď budu znít trochu předvídatelně, ale byl jsem příjemně překvapen – a to hned několikrát. Muhlyho koncert (pojmenovaný Shrink)sice obsahuje řadu provařených nápadů, ale zachraňuje ho neustálý spád, který nás dovede k zajímavému finále. Bergovská hrubost se mísí s dávkou americké bluegrass hudby a tvoří silnou pěnu, pod kterou se ukrývá stopa anglikánských hymen.

Už dlouho obdivuji Muhlyho polo-mileniální eklekticismus, který slučuje široký záběr vlivů, od tudorovské polyfonie až po postmoderní atonalitu, a tento koncert představuje krok do zcela nového času a prostoru. Kuusisto, netřeba dodávat, je oslňující virtuos, v jehož podání zní jakýkoliv kus nové hudby úplně jednoduše.

Recenzenti, kteří hodnotí díla Philipa Glasse, by nikdy neměli být moc kritičtí (jenom ho tím povzbuzujeme). Kuusisto a Muhly (jako klavírista) na tomto albu nejprve bez větších fanfár odehrají jeho skladbu The Orchard (složenou k divadelní hře The Screens) a pak zazní Glassův třetí smyčcový kvartet – v novém aranžmá, které pro Norský komorní orchestr připravil Pekka Kuusisto. Skladba je meditací o životě a násilné smrti japonského spisovatele Jukia Mišimy.

Nechci se Glasse nějak dotknout, ale často je lepším skladatelem, než byste při poslechu jeho hudby řekli. Jeho kompoziční inteligence je vždy prvotřídní. Jen by občas mohl trochu změnit melodii.

Ukázka:

First Light: Muhly & Glass
Nico Muhly: Shrink (concert pro housle a smyčce) – světová premiéra
Philip Glass: The Orchard (skladba ke hře Jeana Geneta „The Screens“)
Philip Glass: Smyčcový kvartet č. 3 „Mishima“ (arr. Pekka Kuusisto)

Pekka Kuusisto – housle
Norský komorní orchestr
Nico Muhly – klavír

Label: Pentatone
Datum vydání: 4. června 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/***** (Muhly), **/***** (Glass)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments