Album týdne Normana Lebrechta: Grażyna Bacewicz – Piano works

Novým albem týdne Normana Lebrechta je výběr z klavírní tvorby dle jeho mínění neprávem opomíjené polské skladatelky Grażyny Bacewicz v podání švédsko-polského klavíristy Petera Jablonského.
Peter Jablonski (foto Renato Bianchini)
Peter Jablonski (foto Renato Bianchini)

Vždy, když poslouchám hudbu Grażyny Bacewicz, přemýšlím, jestli za její relativní neznámost nestojí předsudky. Její mužští kolegové ji vždy chválili. Ale podívejte se, jak o ní mluvil třeba Witold Lutosławski, který vyzdvihoval její „poctivost, upřímnost, soucitnost a ochotu vše sdílet a obětovat se pro druhé“ – to zní jako muž popisující kvality ženy, ne jako jeden skladatel hodnotící druhého na své úrovni.

Bacewicz byla sice zvolena viceprezidentkou Svazu polských skladatelů, ale moc slávy jí to nepřineslo. Brzy poté se na cestě do Arménie v lednu 1969 nakazila chřipkou, přehnala to s antibiotiky a její srdce selhalo. Bylo jí 59 let. Dodnes její dílo neslýcháme zdaleka tolik, jak by si zasloužila.

Švédsko-polský klavírista Peter Jablonski se rozhodl tuto nespravedlnost alespoň částečně napravit tímto výběrem ze skladatelčiných klavírních děl. Dvě sonáty z let 1949 a 1953 jsou tak rozjímavé, že člověk žasne, jak mohly být složené v době stalinistického teroru. Spíše než pouhým projevem eskapismu jsou projevem duševního povznesení. Bacewicz nám v nich nabízí bezpečí.

Desítka etud z prostředku padesátých let je snad až moc Bartókovská – Poláci a Maďaři k sobě mají, alespoň co se klavíru týče, blízko už od dob Chopina a Liszta. Ale Concert Krakowiak z roku 1949 je naprosto úžasný. Bacewicz do něj cenzuře navzdory propašovala neuvěřitelně rafinované narážky na režimní hudby oslavující dělníky a sedláky. Stačí si poslechnout tuto krátkou skladbu a jedno je jisté – tato žena by dokázala cokoliv, co si zamanula.

Ukázka:

Grażyna Bacewicz: Piano works
G. Bacewicz: Concert Krakowiak
G. Bacewicz: Two Etudes on Double Notes

G. Bacewicz: Klavírní sonáta č. 1
G. Bacewicz: Klavírní sonáta č. 2

Peter Jablonski – klavír

Label: Ondine
Datum vydání: Únor 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments