Album týdne Normana Lebrechta: Hans Werner Henze – Das verratene Meer

Opera „Das verratene Meer“ německého skladatele Hanse Wernera Hanzeho nepatří k jeho nejúspěšnějším dílům – její uvedení v Berlíně v roce 1990 bylo považováno za propadák. Jak tato opera zní v novém nastudování pro Vídeňskou státní operu pod taktovkou dirigentky Simone Young?
H. W. Henze: Das verratene Meer - Josh Lovell - Wiener Staatsoper 2021 (foto Wiener Staatsoper)
H. W. Henze: Das verratene Meer – Josh Lovell – Wiener Staatsoper 2021 (foto Wiener Staatsoper)

V hudbě existuje takové podivné nepsané pravidlo – díla zesnulých skladatelů se deset let po jejich smrti nehrají. Toto pravidlo rozhodně platilo v případě Hanse Wernera Henzeho, který zemřel v roce 2012 a od té doby jsem od něj téměř nic neslyšel. Toto ticho mělo minulý rok přerušit uvedení Das verratene Meer (Zrazené moře), Henzeho operní adaptace románu Jukia Mišimy, ve Vídeňské státní opeře – plány ale samozřejmě zhatil covidový lockdown. Vídeňská inscenace měla oproti původní verzi obsahovat značné množství změn, neboť premiéra opery v roce 1990 v Berlíně byla velkým propadákem.

Henze a Mišima toho měli hodně společného – oba vyrůstali ve fašistických společnostech. Mišima se po válce stal členem krajní pravice, až v roce 1970 spáchal harakiri po neúspěšném pokusu vyburcovat japonskou armádu ke vzpouře. Henze se naopak přidal ke krajní levici, opustil Německo, stal se fanouškem Fidela Castra a bojoval za emancipaci gayů. Vždy ho přitahoval námořní život, což projevoval na Brittenově Aldeburghském festivalu, kde byl pravidelným hostem.

Předehra Zrazeného moře připomíná Brittenova Petera Grimes s nádechem Albana Berga. To jsou však jen ingredience – Henze z nich vytvořil unikátní osobitý zvuk, zakořeněný v německé hudbě dvacátého století.

Příběh opery se zase podobá Madamě Butterfly, až na to, že všechny postavy jsou Japonci. Kapitán Tsukazaki se zamiluje do mladé a bohaté vdovy Fusako. Její třináctiletý syn Noboru s jejich vztahem nesouhlasí – a shodou okolností je členem mladistvého gangu. Přirozeně to nemůže skončit dobře.

Tahle nahrávka je úžasná. Bo Skovhus je kapitán, vdovu hraje Vera-Lotte Boecker a Josh Lovell skvěle ztvárnil nesnesitelného chlapce. Orchestr Vídeňské opery podal skvělý výkon, troufám si říct že lepší, než by dokázali jejich kolegové z Musikvereinu. Je to strhující zážitek plný dramatických posunů pod taktovkou působivé dirigentky Simone Young. Jako čistě zvuková produkce mě Henzeho opera nadchla. Teď jen doufám, že ji jednoho dne uvidím na jevišti.

Ukázka:

Hans Werner Henze: Das verratene Meer
Vera-Lotte Boecker – Fusako Kuroda
Josh Lovell – Noboru, “Číslo tři”
Bo Skovhus – Ryuji Tzukazaki
Erik Van Heyningen – „Číslo jedna“
Kangmin Justin Kim – „Číslo dva“
Stefan Astakhov – „Číslo čtyři“
Martin Häßler – „Číslo pět“

Simone Young – dirigentka
Orchester der Wiener Staatsoper

Label: Capriccio
Datum vydání: Řijen 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments