Izolovanost a osamocení jsou nosnými tématy 16. ročníku festivalu Opera Schrattenbach 2021

16. ročník festivalu soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach je zaměřen na nové hudební příběhy. Přináší skladby, které zazní v Olomouci a v ČR poprvé v podání strhujících interpretů. Hudební novinky představí přední umělci ze Spojených států, Estonska, Slovinska a Velké Británie společně s tradičními hosty festivalu z České republiky.
Ensemble Damian (zdroj Ensemble Damian)
Ensemble Damian (zdroj Ensemble Damian)

Tématem 16. ročníku festivalu Opera Schrattenbach jsou v roce 2021 osobité komorní příběhy, které odrážejí izolovanost a osamocení. Toto téma bylo původně plánované na rok 2020. Ale nedošlo na ně – naopak bylo hluboce naplněno. Loňský festival byl zrušen a všichni prožívali festival osamocení. V roce 2021 je toto téma stále živou reflexí několika covidových period. V mnoha novinkách, které letos budou, na festivalu uvedeny se odráží zkušenost skladatelů a interpretů z nezvyklého roku 2020.

Od 3. do 16. prosince 2021 budou během sedmi večerů v unikátních prostorech Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci uvedeny tři opery, jedna projekce a tři komorní koncerty. Ensemble Damian provede v režii Jakuba Čermáka světovou premiéru opery Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka Poklad Arkadie (9. prosince) a obnovenou premiéru opery Coronide Víta Zouhara (13. prosince).  Slovenian Chamber Music Theatre provede 15. prosince komorní operu Beyond the Garden Stehpena McNeffa v režii slovinského režiséra Rocca.

Skladatel a performer Scott Miller a pianista Taavi Kerikmäe provedou 6. prosince komorní dialog Blind Date. 14. prosince zazní v podání MoENS pod vedením Marka Pudláka v olomoucké premiéře novinky Jiřího Lukeše, Petera Grahama, Marka Piačeka, Miroslava Pudláka, Ivo Medka a Kamila Doležala. Závěr festivalu bude patřit 16. prosince Vincenci Ignáci Novotnému a Martinu Smutnému, kteří provedou Pozdní obraz Tomáše Hanzlíka

Bližší informace k jednotlivým koncertům lze získat na stránkách a Facebooku Ensemble Damian. Vstup na všechny koncerty je volný při dodržení aktuálně platných hygienických opatření a prokázání O–T–N.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments