Album týdne Normana Lebrechta: Heitor Villa-Lobos – Houslové sonáty

Pro svou dnešní recenzi si britský hudební publicista a kritik Norman Lebrecht vybral kompletní nahrávku houslových sonát brazilského národního skladatele Heitora Villa-Lobose v podání Emmanuela Baldiniho a Paola Rossiho.

Emmanuele Baldini (foto Fernando Ruz)
Emmanuele Baldini (foto Fernando Ruz)

Koronavirová pandemie zúžila naše obzory do takové míry, že většina lidí má jen matnou představu o světě za hranicemi. Brazílie od jejího začátku zaznamenala již 19 milionů nakažených a více než půl milionu mrtvých a v důsledku pandemie zůstala odříznutá od širšího světa. Heitor Villa-Lobos, brazilský národní skladatel, který byl od třicátých do padesátých let minulého století proslavený po celém světě, už dávno vymizel z mezinárodního povědomí. Pokaždé když se k jeho hudbě po delší době vrátím, zní zcela čerstvě, třpytí se jako boky tanečníků na pláži Copacabana za horké letní noci.

Tyto tři houslové sonáty Villa-Lobose, složené pro zahraniční publikum, jsou plné stop Brahmse, Debussyho a Saint-Saense, ale netrvá dlouho, než je naruší swingové rytmy a všechny stopy tonality zmizí proti proudu řeky někam do srdce pralesa. V roce, kdy je cestovaní letadlem velmi obtížné či přímo nemožné, si vybavuji jen hrstku jiných skladatelů, kteří vás dokážou takto přenést do jiného klimatu a jiné časové zóny. Stačí deset minut Villa-Lobose a začnete se chystat do Ria na karneval.

Jeho hudba však rozhodně není bezchybná. Villa-Lobos až do svatby neuměl hrát na klavír, a jeho kompozice pro tento nástroj jsou občas neohrabané. Houslové party jsou plynulé, ale značně technicky náročné. Italský houslista Emmanuele Baldini, koncertní mistr São Paulské filharmonie, si s nimi ví rady. Brazilský pianista Paolo Rossi místy přizdobuje jednoduchou klavírní partituru. Je načas vstát z postele a nalít si šálek tohoto kávového alba. Brazílie je plná hudby.

Ukázka:

Villa-Lobos: Complete Violin Sonatas
Emmanuele Baldini – housle
Paolo Rossi – klavír

Label: Naxos
Datum vydání: 18. května 2021
Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments