Nevinnost: Nová opera Kaiji Saariaho je příběhem o vině a traumatu

Čtvrtá opera finské skladatelky Kaiji Saariaho Innocence (Nevinnost) měla premiéru 3. července na letošním festivalu v Aix-en-Provence. Libreto, které napsala finská romanopiskyně Sofi Oksanen, vypráví příběh o hromadné vraždě na mezinárodní škole.
K. Saariaho: Innocence – Magdalena Kožená a Lilian Farahani - Festival Aix-en-Provence 2021 (foto Jean-Louis Fernandez)
K. Saariaho: Innocence – Magdalena Kožená a Lilian Farahani – Festival Aix-en-Provence 2021 (foto Jean-Louis Fernandez)

Na objednávku koprodukující londýnské Royal Opera House měla opera pojednávat o soudobých tématech. Sofi OksanenKaija Saariaho na libretu pracovaly osm let. Saariaho, která v mnohých skladbách kombinuje elektronickou a instrumentální hudbu, se v této opeře vrátila k převážně tradiční instrumentaci, která se vyznačuje bohatou perkusí a citlivým zhudebněním textu, evokujícím deklamační věrnost Leoše Janáčka.

Inscenace, kterou dirigovala Finka Susanna Mälkki a režíroval Australan Simon Stone, vypráví temný příběh o traumatické události a různorodých způsobech, jak se s ní oběti vypořádávají. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách: na svatbě bývalého studenta mezinárodní školy, jehož bratr o deset let dříve zastřelil několik spolužáků a učitelů na škole, a v nadčasové rovině, ve které studenti mezinárodní školy vypráví o oné hromadné vraždě, kterou prožili.

K. Saariaho: Innocence – Upoutávka

Jelikož se příběh odehrává v mezinárodním prostředí, byl upraven do verze v celkem devíti jazycích, z nichž největší roli hrají angličtina, finština, francouzština a čeština. Vícejazykovou verzi připravil mladý francouzsko-finský režisér Aleksi Barrière, jehož studium na pražské DAMU zřejmě inspirovalo relativně prominentní roli češtiny v tomto severském příběhu. Roli české servírky Terezy, jejíž dcera Markéta zemřela během tragické události, na které je příběh postaven, napsala Saariaho přímo pro mezzosopranistku Magdalenu Koženou, se kterou také konzultovala zhudebnění českého textu.

Kromě Magdaleny Kožené v roli Servírky byli do zpívaných rolí obsazeny sopranistky Sandrine Piau (Tchýně) a Lilian Farahani (Nevěsta), bass-barytonisté Tuomas Pursio (Tchán) a Jukka Rasilainen (Kněž), a tenor Markus Nykänen (Ženich). Studenty mezinárodní školy, kteří svůj příběh vypráví převážně formou sprechgesang, interpretovali mladí umělci z různorodých hudebních i divadelních prostředí (Beate Mordal, Julie Hega, Simon Kluth, Camilo Delgado Díaz, Marina Dumont). Finka Vilma Jää, pro kterou byla napsána role zavražděné dcery, zpívá stylem inspirovaným finským lidovým zpěvem. Americká interpretka soudobé hudby Lucy Shelton hraje anglicky-mluvící učitelku.

K. Saariaho: Innocence – Festival Aix-en-Provence 2021 (foto Jean-Louis Fernandez)
K. Saariaho: Innocence – Festival Aix-en-Provence 2021 (foto Jean-Louis Fernandez)

Inscenace vznikla z koprodukce festivalu Aix-en-Provence, Finské Národní Opery a Baletu, Dánské Národní Opery, Royal Opea House Covent Garden a Sanfranciské opery a bude zřejmě dále putovat do těchto operních domů. Dnes bude k vidění v přímém přenosu od 20:00 ve streamovací službě Arte Concert, kde zůstane k dispozici do července 2024. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments