Album týdne Normana Lebrechta: Hindemith – Wind sonatas

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si k dnešní recenzi vybral album pod názvem Wind sonatas s díly německého skladatele Paula Hindemitha v podání skupiny Les Vents Français.

Hindemith – Wind sonatas: Les Vents Français (foto Warner Claasics)
Hindemith – Wind sonatas: Les Vents Français (foto Warner Claasics)

Kdy jste si naposledy poslechli Hindemitha? Nebo ještě lépe – kdy jste se naposledy rozhodli pro poslech Hindemitha, když jste měli na výběr mezi všemi ostatními skladateli, živými či mrtvými? Kdy jste si naposledy koupili lístek na koncert, na kterém by se hrála jeho hudba? Svého času (1895–1963) byl Hindemith tak uznávaný a modernistický, že ho nacisté vyhodili z Německa. Jako skladatel byl tak výkonný, že když se ve studiu BBC doslechl o smrti krále Jiřího V., tak v rychlosti zkomponoval žalozpěv, který se měl ve stejný den veřejně hrát.

To, že se Hindemith naprosto vytratil z koncertních repertoárů, zůstává záhadou. Možná je to proto, že nikdy nenapsal charakteristické dílo, jedinou skladbu, která by zůstala v paměti jako oblíbená. Nebo možná napsal tolik skladeb, že se dramaturgové neobtěžují najít klenoty mezi škváry.

Klenoty se nalézají hlavně v jeho komorní hudbě. Hindemith byl muž chápající běžné instrumentalisty – často skládal pro amatéry, aby si měli sami doma co zahrát. Takovým skladbám říkal Gebrauchsmusik: Užitková hudba. Album sonát pro flétnu, hoboj, klarinet, fagot a altový lesní roh patří právě do této kategorie. Skladby jsou zde špičkově interpretovány mistrovskými hráči, jako jsou Emanuel Pahud, Francois Leleux a další francouzští sólisté, za klavírního doprovodu Erica Le Sage.

Je to celé sympatické, dobře poslouchatelné – i když v ranním vysílání Classic FM nebo BBC Radio 3 nic z toho neuslyšíte. V této hudbě totiž není jediná melodie, kterou byste si zapískali při umývání nádobí, ani jedna fráze, která by vás zarazila uprostřed rozjedené snídaně. Je to břitký „Hindík“ – výtečně zkomponovaná, inteligentní, civilizovaná, středně bystrá hudba. Pusťte ji jako hudební pozadí dalšího setkání na Zoomu. Na firemní partnery to určitě zapůsobí.

Hindemith: Wind Sonatas
Les Vents Français

Emmanuel Pahud
Francois Leleux
Eric Le Sage
Paul Meyer
Gilbert Audin
Radovan Vlatković

Label: Warner Classics
Datum vydání: 2. dubna 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments