Jaké jsou vyhlídky festivalů?

Pořadatelé festivalů před letošní sezonou zažívají podobnou nejistotu jako loni, kdy jim poprvé začal křížit plány koronavirus. Někteří už letošní akce zrušili, další čekají na vývoj pandemické situace, předem ale počítají s omezením kapacity nebo komplikacemi při cestování zahraničních umělců. Divadla zase doufají, že v létě pod širým nebem vykompenzují divákům dlouhé měsíce kulturního půstu.

Mezinárodní hudební festival Špilberk (zdroj MHF Špilberk / foto Vojtěch Kába)
Mezinárodní hudební festival Špilberk (zdroj MHF Špilberk / foto Vojtěch Kába)

Filharmonie Brno podruhé musela zrušit Velikonoční festival duchovní hudby. „Doufáme, že první živé festivalové akce budeme moci uspořádat v průběhu léta,“ řekl za pořadatele Radek Babička.

V červnu by se mohla konat odložená Expozice nové hudby, program je připravený. „Ale je tam hodně zahraničních hudebníků, takže i hodně otazníků,“ uvedla mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná. Filharmonie počítá s letním festivalem Špilberk pod širým nebem i říjnovým Moravským podzimem.

Na léto se intenzivně připravují divadla, která od podzimu mají zavřeno. Národní divadlo Brno bude hrát na Špilberku i v Biskupském dvoře.

Pořadatelé festivalů vážné hudby ve středních Čechách kvůli pandemii odkládají akce na pozdější termíny. Například Mezinárodní hudební festival Kutná Hora se místo v červnu uskuteční v druhé polovině srpna. Přehlídka v Kutné Hoře se má po změně termínu konat od 21. do 29. srpna. Podobná situace byla i loni, kdy se přehlídka také posouvala. „Když jsme vloni touto dobou rozhodovali o přesunutí MHF Kutná Hora na konec srpna, nenapadlo nás, že budeme muset stejnou situaci řešit o rok později znovu. Bohužel je tomu tak,“ uvedli organizátoři na Facebooku. Na přehlídce se setkávají interpreti mezinárodního významu, kteří se jinak věnují většinou sólové činnosti. Koncerty se konají v historických prostorách, jež spoluvytvářejí celkovou atmosféru.

Situace kolem covidu neumožní odehrát v plánovaných termínech ani koncerty Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Pořadatelé se prozatím rozhodli přesunout termíny akcí v rozmezí od zahajovacího koncertu 20. dubna do poloviny května. Například dubnový zahajovací koncert se přesouvá na 12. října. Prioritou pořadatelů je co největší počet akcí naživo, nikoliv formou streamu. „V případě, že se objeví možnost, jak koncerty odehrát, využijeme ji. Pro naše koncerty a doprovodné akce jsme již dříve připravili plány, jak je uskutečnit v případě částečných omezení – například s možností využití 25 procent kapacity alternativních koncertních sálů, přesunem koncertu do venkovních prostor a tak dále,“ uvedla ředitelka festivalu Albína Dědičík Houšková.

Program na letošní léto zveřejnili též pořadatelé festivalu Klášterní hudební slavnosti, na jednotlivé koncerty již prodávají i vstupenky. Přehlídka se má uskutečnit od konce června do poloviny září, v plánu je patnáct koncertů po celém severu Olomouckého kraje, ale i na území okolních krajů. „Zda se nám podaří všechny uskutečnit, je ve hvězdách, ale my stále věříme. Jsme připraveni pružně reagovat na v danou chvíli platná opatření,“ sdělil ředitel festivalu Roman Janků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments