Album týdne Normana Lebrechta: Hudební kravinec, který stojí za poslech

Pro svou pravidelnou recenzi si Norman Lebrecht tento týden vybral nové album John Wilsona a jeho Sinfonia of London.

Sinfonia of London, John Wilson (zdroj Sinfonia of London)
Sinfonia of London, John Wilson (zdroj Sinfonia of London)

Vypravíte-li se v kterékoliv roční době na procházku anglickým venkovem, budete mít velké štěstí, nezapadnete-li až po kolena do kravinců. Ty jsou tak všudypřítomné, že inspirovaly vznik žánru „cowpat music“ (cowpat – anglicky kravinec) – skladbám, které vyjadřují podstatu anglickosti s neodmyslitelně specifickým aroma. Zásluhy za vytvoření tohoto názvu jsou zpravidla připisovány mrzoutské, atonální a velmi nepopulární skladatelce Elizabeth Lutyensové.

Schopnost vykouzlit v jediné hudební linii pět století nadčasové pastorace učinila z Ralpha Vaughana Williamse mistra žánru hudebního kravince. Jeho Fantasia on a Theme of Thomas Tallis může znít stejně kýčovitě jako nějaký sitkom v televizi. Na druhou stranu – odhodlaný dirigent dokáže ze skladby vymáčknout nečekané odstíny a nuance a proměnit partituru ve výjev z Turnerova obrazu.

John Wilson se svou Sinfonia of London má jedinečnou schopnost dát známé hudbě nový nádech. Na tomto kompilačním albu předkládá strhující provedení Tallisovy Fantazie a ještě působivější provedení Introdukce a Allegra pro smyčce Edwarda Elgara, které je nejpřesvědčivějším provedením, jaké jsem za posledních 60 let slyšel. Jednou ze záhad hudebního přenosu je, jak Wilson docílil toho, že housle znějí v jednu chvíli jako smyčcový kvartet a vzápětí jako kostelní varhany. Tak vypadá nejlepší zvuk smyčců v celé Británii.

Mezi obě mistrovská díla je vložena impresionistická esej Fredericka Deliuse Late Swallows a Koncert pro smyčcový orchestr Herberta Howellse, z jehož pozůstalosti byla tato deska financována. Ačkoli ani jedno z nich není nosné ani za mák, první a poslední skladba na albu jsou prostě velkolepá a rozhodně byste si je neměli nechat ujít.

Album na Spotify:Vaughan Williams, Howells, Delius & Elgar – Music for Strings

Ralph Vaughan Williams: Fantasia on a Theme by Thomas Tallis
Herbert Howells: Concerto for string orchestra
Frederick Delius: Late Swallows
Edward Elgar: Introduction & Allegro for strings, Op. 47

Sinfonia of London
John Wilson
dirigent

Label: Chandos
Datum vydání: 3. února 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments