Album týdne Normana Lebrechta: John Adams – Slonimsky’s Earbox

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht se tento týden věnuje albu skladeb Johna Adamse, které nahrál Tonhalle-Orchester Zürich pod vedením Paava Järviho.
John Coolidge Adams (zdroj John Coolidge Adams)
John Coolidge Adams (zdroj John Coolidge Adams)

Podle vlastního vyprávění se John Adams stal sám sebou kolem roku 1995, když se rozešel s repetitivním minimalismem a našel pestřejší výraz. Zlomovým okamžikem bylo orchestrální dílo nazvané Slonimsky’s Earbox, které vzniklo krátce po kontroverzní opeře Klinghoferova smrt a vzdalo hold jedné z nejpodivnějších postav, jaké kdy byly k vidění v koncertním sále.

Nicolas Slonimsky byl rusko-židovský polyhistor. Sergeji Kusevickému a Leonardu Bernsteinovi velmi pomohl tím, že přepsal rozložení taktů ve složitých partiturách, se kterými si nedokázali sami poradit. Svěcení jara na jejich nahrávkách je převzato právě ze Slonimského partitury. Kromě jiných talentů dokázal zahrát Chopinovo Nokturno převalováním citrusového plodu po černých klávesách nahoru a dolů. Starý Nick (zemřel v roce 1995 ve věku 101 let) byl ojedinělý, nekonečný zdroj zábavy. Jeho přátelé (byl jsem jedním z nich) považují za dojemné, že se Adams rozhodl pojmenovat skladbu na jeho památku.

Jak originální je to dílo? Adams, který přechází z minimalismu, do značné míry spoléhá na Stravinského. Svěcení jara i Slavíkova píseň tepou v této partituře, ale to nevadí. Chrastí a valí se jako nová hudba – Paavo Järvi a Tonhalle-Orchester Zürich ji hrají s nakažlivým nadšením.

Druhá hlavní skladba na tomto poměrně krátkém albu je také poctou – My Father knew Charles Ives. Adams ji popsal jako „proustovskou madlenku s yankeeskou příchutí“. Psychoanalytický, to je to slovo, po kterém pátral. Tato hypnotická skladba je hledáním spojení dnešních příslušníků nejprivilegovanější třídy obyvatel USA s kulturními zakladateli národa. Kdyby Adams potkal Ivese, oba by okamžitě pocítili spřízněnost. A ty neladící novoanglické pochodové kapely, které cituje, jsou s odpuštěním autentické i ve švýcarském provedení. Tento kousek se mi líbí víc než cokoli jiného, co Adams pro orchestr napsal.

Ukázky jsou k dispozici na stránkách distributora.

John Adams: Lollapalooza
John Adams: My Father knew Charles Ives
John Adams: Slonimsky’s Earbox
John Adams: Tromba Lontana

Tonhalle-Orchester Zürich
Paavo Järvi – dirigent

Label: Alpha
Datum vydání: 2. září 2022

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments