Album týdne Normana Lebrechta: John Williams ve Vídni – propadák století?

Dnešní recenze britského publicisty a hudebního kritika Normana Lebrechta se věnuje nahrávce filmové hudby Johna Williamse v podání Vídeňských filharmoniků 'John Williams In Vienna'.

CD: John Williams In Vienna – John Williams/Wiener Philharmoniker/Anne-Sophie Mutter (zdroj Amazon)

Tak tohle vidím poprvé – album, které se vzpouzí hodnocení. Dát mu jednu hvězdičku by byla urážka, dvě by byly nemyslitelně přemrštěné. Nepřítomnost hvězdiček nejlépe vystihuje hluboce nepříjemný pocit, který mám, když slyším Johna Williamse jak diriguje svou filmovou hudbu v podání Vídeňské filharmonie.

Neshazuji Williamse, schopného dirigenta, který má roky zkušeností jakožto dirigent Boston Pops. Shazuji však Vídeňskou filharmonii, orchestr, který si téměř 180 let pěstuje reputaci, jen aby jí promarnil na hudbě, která je určená k dokreslování filmů a nemá, s výjimkou pár výjimečných skladeb, žádnou nezávislou existenci. Tuto nahrávku si samozřejmě budou lidé kupovat jak stánkové klobásy; moje hodnocení nebude mít o nic větší váhu než jako trochu křenu navíc.

Když hraje hudbu k filmu Blízká setkání třetího druhu hollywoodský orchestr, je strašidelná až z toho naskakuje husí kůže. Když jí hrají Vídeňští filharmonikové, je to jako Halloween v katedrále svatého Štěpána: přehlídka protichůdných tradic. Taková interpretace je příliš uhlazená, příliš falešně dramatická, příliš podlézavá filmové předloze, než aby mohla být nezávisle věrohodná. Hudba z Hvězdných válek zase připomíná kaskádu špatně namířených asteroidů.

Anne-Sophie Mutter hraje ďáblův tanec z filmu Čarodějky z Eastwicku s Bartókovskou podrážděností a jakýsi jiný tanec z Indiany Jonese s přeleštěnou skočností. Chtěl jsem spočítat, kolik tisíc hodin musela taková stovka výběrových muzikantů cvičit, aby pak předvedla takovouto instrumentální bezduchost – ale vzdal jsem to.  Jednou snad zapomenu, co jsem slyšel na této nahrávce. Jednou toto album snad vydají znovu pod názvem Lebrechtovy nehvězdné války.

John Williams In Vienna

John Williams – dirigent
Wiener Philharmoniker
Anne-Sophie Mutter – housle

label: Deutsche Grammophon
datum vydání: 14. srpna 2020
hodnocení: – /*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.7 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments