Album týdne Normana Lebrechta: Když dirigent překáží hudbě

Pro svou pravidelnou recenzi si Norman Lebrecht tento týden vybral novou nahrávku Rachmaninových symfonií č. 2 a 3 a Ostrova mrtvých v podání Filadelfského orchestru pod vedením Yannicka Nézet-Seguina.
Yannick Nezet-Seguin (zdroj Yannick Nezet-Seguin)
Yannick Nezet-Seguin (zdroj Yannick Nezet-Seguin)

Podle několika prvních taktů tohoto živého provedení jsou tyto Rachmaninovy skladby Filadelfskému orchestru vlastní. Orchestr vplouvá do Druhé symfonie jako olympijský plavec do veřejného bazénu – zcela ve svém živlu a bez obav z nebezpečí a výzev. Smyčce jsou hedvábné, dřeva éterická. A pak se to všechno zvrtne.

Rachmaninov spolupracoval s Filadelfským orchestrem od roku 1918, kdy jako uprchlík přijel do Ameriky, až do své smrti o 25 let později. Hudební ředitelé orchestru, dirigenti Leopold Stokowski a Eugene Ormandy, Rachmaninovu tvorbu podporovali a zvali jej k provedení svých děl. Třetí symfonie, jeho první významné exilové dílo, vznikla na objednávku právě tohoto orchestru a při premiéře byla špatně přijata.

V čem je tedy problém? Yannick Nézet-Séguin, jejich současný hudební ředitel, hudbě překáží. V dlouhých melodických liniích symfonie provádí rozbředlé úpravy, brzdí orchestr, když potřebuje přidat a nadměrně zasahuje do jinak pohlcujícího zážitku. Úžasné Adagio nemá téměř žádný prostor k nadechnutí. Srovnání je to nevhodné, ale není nouze o dirigenty, kteří vědí, kdy se mají držet zpátky – namátkou Ormandy, Pletněv či Světlanov, máme-li jmenovat alespoň tři.

Děsil jsem se toho, co se bude dít ve Třetí symfonii, která má menší bezprostřední přitažlivost a porazila už i některé z nejlepších mávačů, byl jsem však nadšen – stal jsem se svědkem skvělého provedení, které bylo plné přesvědčivosti a energie. S Rachmaninovem je třeba v této symfonii zacházet citlivě, protože po delším suchém období nadužíval žesťů – a přesně to Yannick dělá. Úvodní Lento je elegantně frázované a příliš dlouhé finále je vykoupeno znamenitými sóly. Od Mutiho let nezněl Filadelfský orchestr tak jiskřivě.

Přestože není veselým místem, je Ostrov mrtvých skvěle provedený a bez přílišného sentimentu. Stejně jako u sportovců nelze předvídat, kdy bude Yannick v nejlepší formě. Je to právě jeho správně dávkovaná nekonzistentnost, která vás přinutí se k němu vracet.

Ukázka na Spotify:

Sergej Rachmaninov: Symfonie č. 2 a 3, Ostrov mrtvých

Sergej Rachmaninov: Symfonie č. 2 e moll, op. 27
Sergej Rachmaninov: Symfonie č. 3 a moll, op. 44
Sergej Rachmaninov: Ostrov mrtvých – Symfonická báseň, op. 29

Philadelphia Orchestra
Yannick Nézet-Séguin – dirigent

Label: Deutsche Grammophon
Datum vydání: 30. června 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: **/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments