Týden s hudbou. Koncerty, opery, TV, stream

Na začátku letních prázdnin je tu nový týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější z vašeho okolí. Přejeme vám hezké léto!
Thierry Mechler (foto Ivan Toscanelli)
Thierry Mechler (foto Ivan Toscanelli)

Praha

V úterý 4. července od 19:00 hodin v katedrále sv. Víta zahraje francouzský varhaník Thierry Mechler skladby Johanna Sebastiana Bacha, Alexandre Pierre-François Boëlyho a Charlese Tournemira.

Brno

V pátek 7. července od 19:00 hodin se v jezuitském kostele v Beethovenově ulici uskuteční varhanní koncert Aleny Veselé a jejích hostů. 

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Gabrielem Bebeseleem vystoupí v neděli 9. července od 19:00 hodin v opavském kostele sv. Václava. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 (sólista Lukáš Vondráček) Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova a Symfonie č. 8 h moll D 759 Nedokončená Franze Schuberta.

Olomouc

Ve čtvrtek 6. července od 18:30 hodin bude ve Vlastivědném muzeu uvedena první česká opera Františka Antonína Míči O původu Jaroměřic. V hlavních rolích zpívají Ondřej Benek, Helena Kalambová, Kristina Kubová, Štěpán Binar, Hana Holodňáková, Michal Marhold a další.

V neděli 9. července začíná v Olomouci XI. ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti.
Od 19:00 hodin na Slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce vystoupí slovenští Solamente Naturali a němečtí Barokksolistene.

Ondřej Benek (zdroj Ondřej Benek)
Ondřej Benek (zdroj Ondřej Benek)

Ostatní regiony Čech

Ve čtvrtek 6. července od 17:00 hodin v kostele sv. Mikuláše v Choteči vystoupí varhaník Jakub Janšta.

V pátek 7. července od 18:00 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Březíně vystoupí cembalistka Edita Keglerová, gambistka Hana Fleková a Miroslav Dvořák. Zazní díla Marina Maraise, Johanna Jacoba Frobergera a další.

V sobotu 8. července od 18:00 hodin v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí rakouská harfenice Elisabeth Plank. Zazní díla Alfreda Zamary, Louise Spohra, Gustava Mahlera, Margarety Ferek-Petric a Eliase Parish Alvarse.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V rámci Klášterních hudebních slavností vystoupí v úterý 4. července od 19:00 hodin v kostele sv. Michaela Archanděla v Maršíkově kontratenorista Vojtěch Pelka za doprovodu cembala Ondřeje Bernovského. Zazní díla Domenica Scarlattiho, Georga Friedricha Händela, Christopha Willibalda Glucka, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších.

Vojtěch Pelka (foto Petr Dyrc)
Vojtěch Pelka (foto Petr Dyrc)

V tančírně v Račím údolí ve středu 5. července od 20:00 hodin vystoupí Duo Absoluto akordeonistů Martina Kota a Viktora Stockera. Zazní skladby Karla Jenkinse, Františka Xavera Brixiho, Domenica Scarlattiho, Astora Piazzolly a dalších.

V neděli 9. července od 19:00 hodin v Hudební hale HLKS v Karlové Studánce se svým recitálem Kouzlo kytary vystoupí Lubomír Brabec. Zazní díla Girolama Frescobaldiho, Fernanda Sora, Heitora Villa-Lobose, Antonína Dvořáka, Joaquína Turiny a dalších.

Češi v zahraničí

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí na festivalu Kissinger Sommerv Bad Kissingenu v sále Maxe Littmanna. V pátek 7. července zazní Symfonie č. 4 A dur Italská Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Koncert pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka (sólista Bertrand Chamayou) a předehra k opeře Síla osudu Giuseppe Verdiho.
Tamtéž v sobotu 8. července zazní z díla Antonína Dvořáka předehry V přírodě, Othello, Karneval a Symfonie č. 7 d moll.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou vystoupí v pátek 7. a v neděli 9. července na operním festivalu Heidenheim v opeře Don Carlos Giuseppe Verdiho. Pod taktovkou Marcuse Bosche a v režii Georga Schmiedleitnera hlavní role zpívají Pavel Kudinov, Sung Kyu Park, Ivan Thirion, Gerrit Illenberger, Randall Jakobsh, Alexander Teliga, Leah Gordon, Lada Kyssy, Zlata Khershberg, Anna-Lena Elbert, Sophie Bareis, Martin Piskorski a Christoph Wittmann.

Slovensko

Státní filharmonie Košice vystoupí v pátek 7. července od 19:00 hodin v Domě umění v Piešťanech s dirigentem Martinem Leginusem. Spoluúčinkuje smíšený sbor Lúčnica se sbormistryní Elenou Matušovou. Zazní Země zpívá Františka Škvora.

Martin Leginus (foto Patrik Borecký)
Martin Leginus (foto Patrik Borecký)

Slováci v zahraničí

Od 29. června do 10. července je Slovenská filharmonie na turné po Japonsku s dirigenty Danielem Raiskinem a Leošem Svárovským. Spoluúčinkují sólisté Olga Scheps (klavír) a Tatsuki Sasanuma (violoncello). Filharmonie vystoupí v Tokiu, Yokohamě v Akitě.

V neděli 9. července se ve švédském Gustavsbergu představí Quasars Ensemble s dirigentem Ivanem Buffou. Zazní skladby Georgese Aurica, Bohuslava Martinů, Vladimíra Godára a Daria Milhauda.

Streamy a televizní přenosy

Ve středu 5. července si od 20:15 hodin na ČT Art poslechněte dokument o Boleru Maurice Ravela (2019).

V pátek 7. července bude na serveru OperaVision zveřejněn stream inscenace opery Antonín a Dvořáka Rusalka z Dánské národní opery. Pod taktovkou Joany Mallwitz a v režii Philippa Stölzla a Philippa M. Krenna zpívají Pavel Černoch, Annette Dasch, Johanni van Oostrum, Raehann Bryce-Davis, Maxim Kuzmin-Karavaev, Karin Strobos, Erik Slik, Georgiy Derbas-Richter, Inna Demenkova, Elenora Hu a Maya Gour. Spoluúčinkuje Royal Concertgebouw Orchestra. Opera byla nastudována v českém originále.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments