Týden s hudbou (1)

  1. 1
  2. 2
Co přinese tento týden Tento týden bude na hudební události bohatý, už proto, že začne Pražské jaro. Ještě před jeho nedělním zahajovacím koncertem …

Co přinese tento týden 
Tento týden bude na hudební události bohatý, už proto, že začne Pražské jaro. Ještě před jeho nedělním zahajovacím koncertem se ale zejména v Praze mohou příznivci klasiky těšit na několik zajímavých koncertů.

Hned dnes večer bude Pražský hrad hostit recitál mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Ve Španělském sále zazní v jejím podání skladby od Maurice Ravela, Haydnovy kantáty Ariadna na Naxu i méně známé lidové písně Bély Bartóka. Stejný program provede pouze v londýnském Barbican Centre. Program dnešního písňového recitálu nabídne například Ravelovy Historky z přírody, Hebrejské písně i Písně madagaskarské, v nichž ji doprovodí violoncellista Tomáš Jamník a flétnista Kaspar Zehnder. Ve Dvořákově síni uzavře Symfonický orchestr Českého rozhlasu svou 86. sezonu. Verdiho Requiem připomene 200. výročí narození italského skladatele. Český rozhlas Vltava bude vysílat koncert v přímém přenosu. Pražští symfonici se svým novým ředitelem Danielem Sobotkou dnes dopoledne představí na tiskové konferenci plány na příští sezonu. Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze s Pražským hradem pořádá v katedrále sv. Víta takzvaný Světový den varhan. Varhanní maraton začne dnes večer, Praha se tak připojí k oslavám 850. výročí pařížské katedrály Notre-Dame. V katedrálách, chrámech a koncertních sálech pěti kontinentů zazní přes 850 koncertů.

V úterý v Rudolfinu zazpívá uznávaná francouzská sopranistka Véronique Gens, uzavře tak první sezonu cyklu Hvězdy barokní opery. Doprovodí ji soubor Collegium 1704 pod taktovkou dirigenta Václava Lukse. Koncert nazvaný Revoluce v opeře představí díla velkých operních skladatelů druhé poloviny 18. století – W. A. Mozarta, Josefa Myslivečka a Ch. W. Glucka.

Ve středu se do Obecního domu vrátí světoznámý mexický tenorista Rolando Villazón, a to v rámci svého velkého jarního turné po Evropě k dvoustému výročí narození skladatele Giuseppa Verdiho. Orchestr bude řídit španělský dirigent ruského původu Guerassim Voronkov.Ve čtvrtek obdrží sbormistr Kühnova dětského sboru profesor Jiří Chvála medaili Artis Bohemiae Amicis. Ministryně kultury Alena Hanáková mu ji udělí za výjimečný přínos k šíření českého hudebního umění v zahraničí. Večer po 284 letech zazní barokní opera Siface od Nicoly Porpory. Novodobá světová premiéra se odehraje v sále Českého muzea hudby na pražském Újezdě. Hudebníci z mezinárodního souboru Hof-Musici provedou operu na dobových nástrojích. Režie a barokní gestiky s ujala Zuzana Vrbová a od cembala řídí Ondřej Macek.

V pátek začne v Poličce začne šestnáctý ročník hudebního festivalu Martinů fest. Příznivci klasické hudby se tak můžou těšit na pět koncertů. Přehlídku tradičně odpoledne předznamená pietní akt na místním hřbitově u hrobu poličského rodáka Bohuslava Martinů. První večer bude patřit Stamicovu kvartetu v Tylově domě, na festivalu se představí například i  klavírista Libor Nováček, francouzský varhaník Stéphane Béchy nebo Severočeská filharmonie Teplice.

V sobotu v Doubravníku nedaleko Brna budou požehnány nově restaurované varhany v kostele Povýšení sv. Kříže. Slavnostní událost doplní koncert ze skladeb starých mistrů. Varhany postavil v roce 1760 brněnský varhanář Jan Výmola, pokračovatel brněnské barokní varhanářské školy.

Hlavní událostí tohoto týdne bude nedělní zahájení 68. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Dopoledne ho tradičně předznamená pietní akt na Vyšehradském hřbitově, kde vedení festivalu a pozvaní hosté položí věnce a květiny u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha. Čest vzdají také zesnulému houslistovi Josefu Sukovi. Zahajovací koncert se Smetanovou Mou vlastí bude poté večer poprvé patřit francouzskému orchestru – Filharmonickému orchestru francouzského rozhlasu.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
Nepochybně největší hudební událostí tohoto týdne se stal středeční koncert Berlínské filharmonie, která ve Španělském sále vystoupila s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou a jejím manželem, šéfdirigentem Simonem Rattlem. Filharmonici oslavili 131. výročí slavného symfonického tělesa přesně v den jeho založení a zároveň předznamenali 68. ročník festivalu Pražské jaro. Tradiční prvomájové koncerty pořádají každoročně v jiné zemi, Praha jako jediná metropole měla to štěstí už třikrát v historii. V pořadí třiadvacátý Evropský koncert živě přenášely čtyři televizní stanice včetně České televize.

Ještě týž den večer zazpívala ve Dvořákově síni Rudolfina světoznámá finská sopranistka Karita Mattila, k České filharmonii se vrátila po pětadvaceti letech. Hvězda newyorské Metropolitní opery a dalších prestižních světových scén se na pódiu poprvé sešla s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem.Koncert připomněl jubileum skladatele Richarda Wagnera. Mattila přednesla slavnou scénu Isoldiny smrti z lásky z Wagnerovy opery Tristan a Isolda. Na koncertu zazněla i Mozartova Koncertantní symfonie pro housle a violu a Klavírní koncert d moll. V nich se předvedli tři mladí čeští interpreti, kteří v současnosti dobývají mezinárodní koncertní pódia – koncertní mistr České filharmonie, houslista Josef Špaček, violista Jakub Fišer a klavírista Jan Bartoš. Ve Wagnerových Pěti písních na slova Mathildy Wesendonckové se představila švédská mezzosopranistka Katarina Karnéus. Koncert se opakoval ve čtvrtek a pátek.

Svou 19. koncertní sezonu završila v neděli v Rudolfinu Pražská komorní filharmonie. Na koncertu zazněly skladby Martinů, Honeggera, Bacha nebo Schuberta pod vedením japonského dirigenta Tacuja Šimona. Sólistou v Koncertu pro trubku Johana Sebastiana Bacha byl německý trumpetista Matthias Höfs.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
burdal1

Výborný přehled. Pouze mala chybka Megacleův kámoš byl Licida.