Týden s hudbou. Koncerty, opery, TV, streamy

  1. 1
  2. 2
Je tu pondělí a to znamená, že máme pro vás připravený nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí, v televizi a na zahraničních streamech.

Ryan Martin Bradshaw (zdroj Concertino Praga)
Ryan Martin Bradshaw (zdroj Concertino Praga)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 20. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Markem Šedivým. Zazní Polonaise Krzysztofa Pendereckého, Andante spianato et grande polonaise brillante Fryderyka Chopina (sólista Ryan Martin Bradshaw – vítěz Concertina Praga 2021) a Symfonie č. 2 e moll, op. 27 Sergeje Rachmaninova. Generální zkoušku je možno navštívit v 9:30 hodin v den koncertu tamtéž.

Collegium 1704 chystá na pondělí 20. března v kulturním centru Vzlet od 19:30 hodin program L’amento segreto – výběr z milostné tvorby Barbary Strozzi, Giovanniho Girolama Kapspergera a Claudia Monteverdiho se sopranistkou Hanou Blažíkovou a theorbistou Janem Krejčou.

Graffovo kvarteto se představí v úterý 21. března od 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní Langsamer Satz Antona Weberna, Il tramonto Ottorina Respighiho (sólistka Michiyo Keiko) a Smyčcový kvartet č. 2 Listy důvěrné Leoše Janáčka.

Pražský komorní orchestr vystoupí v úterý 21. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Symfonie pro smyčce č. 10 h moll Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Elegie Gabriela Faurého, Rondo pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka (sólista Jiří Bárta), suita Z časů Holbergových Edvarda Hagerupa Griega a Koncert pro violoncello a orchestr C dur Josepha Haydna.

Jana Šrejma Kačírková (zdroj Jana Šrejma Kačírková)
Jana Šrejma Kačírková (zdroj Jana Šrejma Kačírková)

Zemlinského kvarteto vystoupí v úterý 21. března od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní Smyčcový kvartet č. 1 B dur, op. 11 Josefa Suka, z díla Antonína Dvořáka Cypřiše pro soprán a smyčcový kvartet v aranžmá Jiřího Gemrota (sólistka Jana Šrejma Kačírková) a Smyčcový kvintet G dur, op. 77 (spoluúčinkuje kontrabasista Michal Novák).

657. úterek Umělecké besedy se koná v úterý 21. března od 19:30 hodin v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici. Ve skladbách Luboše Sluky, Ladislava Vycpálka, Zdeňka Šestáka, Zdeňka Zahradníka a Lukáše Hurníka účinkují Petr Novák a Trio Bergerettes.  

Zemlinského kvarteto vystoupí ve čtvrtek 23. března od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Z díla Leoše Janáčka zazní Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty a dechový sextet Mládí v úpravě Kryštofa Mařatky pro smyčcové kvarteto a společně s Anetou Majerovou Dorůžkovou Klavírní kvintet C dur Bély Bartóka.  

Opera Diversa uvádí v pátek 24. března od 19:00 hodin v Redutě operu Ondřeje Kyase a Kateřiny Křivánkové Světlo na konci tmy.

Kytarista Pavel Steidl, houslista Jiří Vodička a violoncellista Jonáš Krejčí vystoupí v sobotu 25. března od 10:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Zazní díla Niccolò Paganiniho.

Klavírista Nikolaj Luganskij vystoupí se svým recitálem 25. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Z díla Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova posluchači uslyší Preludia, op. 23, Variace na Corelliho téma, op. 42 a Études-Tableaux, op. 39.

Nikolaj Luganskij, Tomáš Netopil, Česká filharmonie (foto Petr Kadelc)

Brno

Klavírista a skladatel Marek Novotný společně s Epoque Quartetem uvádí autorský projekt Fresco v úterý 21. března od 19:00 hodin v Besedním domě.

Orchestrální akademie Filharmonie Brno uvádí ve středu 22. března od 19:00 hodin v Besedním domě koncert mladých sólistů. Zazní mimo jiné část Koncertu pro fagot a orchestr F dur, op. 75 Carla Maria von Webera, Klarinetový koncert c moll, op. 90 Johanna Gottfrieda Hendrika Manna a Inkantace Einojuhaniho Rautavaary.

Filharmonie Brno s dirigentem Alexandere Liebreichem uvádí ve čtvrtek 23. března a v pátek 24. března od 19:00 hodin v Besedním domě Symfonii č. 26 d moll Lamentatione Josepha Haydna, Agnus Dei Tigrana Mansurjana, Zvěstovatele Valentina Silvestrova (sólista Miroslav Beinhauer – klavír) a Symfonii č. 79 F dur Josepha Haydna.

Koncert pro dětské publikum Filharmonie Brno s dirigentem Robertem Kružíkem v Besedním domě začíná v sobotu 25. března od 10:30 hodin.

V Národním divadle Brno se v neděli 26. března od 19:00 hodin uskuteční repríza loňské inscenace opery Georga Friedricha Händela Alcina s Collegiem 1704 a Václavem Luksem. V režii Jiřího Heřmana se v hlavních rolích představí Pavla Vykopalová, Doubravka Součková, Andrea Široká, Kangmin Justin Kim, Václava Krejčí Housková, Ondřej Koplík a Roman Hoza.

Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)
Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)

Stabat Mater Petra Fialy, Píseň osudu, op. 54 Johannese Brahmse a Te Deum, op. 103 Antonína Dvořáka zazní v podání Kristiny Fialové (viola), Jany Sibery (soprán), Lukáše Bařáka (baryton), Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Roberta Kružíka v neděli 26. března od 19:00 hodin v Besedním domě. Koncert živě přenáší TV Noe.

Ostrava

Mladí dirigenti Curyšské hudební akademie pod vedením Christopha-Mathiase Muellera se představí u Janáčkovy filharmonie Olomouc ve čtvrtek 23. března od 18:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní předehra k opeře Bludný Holanďan Richarda Wagnera, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll, op. 22 Camilla Saint-Saënse (sólista Jan Schulmeister) a Symfonie d moll Césara Francka.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc zahraje s dirigentem Zsoltem Hamarem v pátek 24. března od 19:00 hodin v Redutě filmovou hudbu brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda, Nina Roty a Dmitrije Šostakoviče.

Ensemble Damian a Svět klavírů uvádějí v neděli 26. března od 17:00 hodin v Komorním sále UCUP v Jezuitském konviktu souborné provedení skladeb Tomáše Hanzlíka pro Fortepiano v podání Martina Smutného a Kateřiny Ochmanové.

Ostatní regiony Čech

Czech Ensemble Baroque Quintet (zdroj Czech Ensemble Baroque Quintet)

Czech Ensemble Baroque Quintet se sbormistryní Terezou Válkovou vystoupí v pondělí 20. března od 19:00 hodin v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Třeboni s programem Madrigal včera a dnes. Zazní madrigaly Claudia Monteverdiho ze 4. knihy madrigalů a v kontrastu Poslední léto s Juliet Lukáše Hurníka na texty Jana Tůmy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments