Týden s hudbou. Koncerty, opery, TV, streamy

Je tu pondělí a to znamená, že máme pro vás připravený nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí, v televizi a na zahraničních streamech.
Ryan Martin Bradshaw (zdroj Concertino Praga)
Ryan Martin Bradshaw (zdroj Concertino Praga)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 20. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Markem Šedivým. Zazní Polonaise Krzysztofa Pendereckého, Andante spianato et grande polonaise brillante Fryderyka Chopina (sólista Ryan Martin Bradshaw – vítěz Concertina Praga 2021) a Symfonie č. 2 e moll, op. 27 Sergeje Rachmaninova. Generální zkoušku je možno navštívit v 9:30 hodin v den koncertu tamtéž.

Collegium 1704 chystá na pondělí 20. března v kulturním centru Vzlet od 19:30 hodin program L’amento segreto – výběr z milostné tvorby Barbary Strozzi, Giovanniho Girolama Kapspergera a Claudia Monteverdiho se sopranistkou Hanou Blažíkovou a theorbistou Janem Krejčou.

Graffovo kvarteto se představí v úterý 21. března od 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní Langsamer Satz Antona Weberna, Il tramonto Ottorina Respighiho (sólistka Michiyo Keiko) a Smyčcový kvartet č. 2 Listy důvěrné Leoše Janáčka.

Pražský komorní orchestr vystoupí v úterý 21. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Symfonie pro smyčce č. 10 h moll Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Elegie Gabriela Faurého, Rondo pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka (sólista Jiří Bárta), suita Z časů Holbergových Edvarda Hagerupa Griega a Koncert pro violoncello a orchestr C dur Josepha Haydna.

Jana Šrejma Kačírková (zdroj Jana Šrejma Kačírková)
Jana Šrejma Kačírková (zdroj Jana Šrejma Kačírková)

Zemlinského kvarteto vystoupí v úterý 21. března od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní Smyčcový kvartet č. 1 B dur, op. 11 Josefa Suka, z díla Antonína Dvořáka Cypřiše pro soprán a smyčcový kvartet v aranžmá Jiřího Gemrota (sólistka Jana Šrejma Kačírková) a Smyčcový kvintet G dur, op. 77 (spoluúčinkuje kontrabasista Michal Novák).

657. úterek Umělecké besedy se koná v úterý 21. března od 19:30 hodin v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici. Ve skladbách Luboše Sluky, Ladislava Vycpálka, Zdeňka Šestáka, Zdeňka Zahradníka a Lukáše Hurníka účinkují Petr Novák a Trio Bergerettes.  

Zemlinského kvarteto vystoupí ve čtvrtek 23. března od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Z díla Leoše Janáčka zazní Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty a dechový sextet Mládí v úpravě Kryštofa Mařatky pro smyčcové kvarteto a společně s Anetou Majerovou Dorůžkovou Klavírní kvintet C dur Bély Bartóka.  

Opera Diversa uvádí v pátek 24. března od 19:00 hodin v Redutě operu Ondřeje Kyase a Kateřiny Křivánkové Světlo na konci tmy.

Kytarista Pavel Steidl, houslista Jiří Vodička a violoncellista Jonáš Krejčí vystoupí v sobotu 25. března od 10:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Zazní díla Niccolò Paganiniho.

Klavírista Nikolaj Luganskij vystoupí se svým recitálem 25. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Z díla Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova posluchači uslyší Preludia, op. 23, Variace na Corelliho téma, op. 42 a Études-Tableaux, op. 39.

Nikolaj Luganskij, Tomáš Netopil, Česká filharmonie (foto Petr Kadelc)

Brno

Klavírista a skladatel Marek Novotný společně s Epoque Quartetem uvádí autorský projekt Fresco v úterý 21. března od 19:00 hodin v Besedním domě.

Orchestrální akademie Filharmonie Brno uvádí ve středu 22. března od 19:00 hodin v Besedním domě koncert mladých sólistů. Zazní mimo jiné část Koncertu pro fagot a orchestr F dur, op. 75 Carla Maria von Webera, Klarinetový koncert c moll, op. 90 Johanna Gottfrieda Hendrika Manna a Inkantace Einojuhaniho Rautavaary.

Filharmonie Brno s dirigentem Alexandere Liebreichem uvádí ve čtvrtek 23. března a v pátek 24. března od 19:00 hodin v Besedním domě Symfonii č. 26 d moll Lamentatione Josepha Haydna, Agnus Dei Tigrana Mansurjana, Zvěstovatele Valentina Silvestrova (sólista Miroslav Beinhauer – klavír) a Symfonii č. 79 F dur Josepha Haydna.

Koncert pro dětské publikum Filharmonie Brno s dirigentem Robertem Kružíkem v Besedním domě začíná v sobotu 25. března od 10:30 hodin.

V Národním divadle Brno se v neděli 26. března od 19:00 hodin uskuteční repríza loňské inscenace opery Georga Friedricha Händela Alcina s Collegiem 1704 a Václavem Luksem. V režii Jiřího Heřmana se v hlavních rolích představí Pavla Vykopalová, Doubravka Součková, Andrea Široká, Kangmin Justin Kim, Václava Krejčí Housková, Ondřej Koplík a Roman Hoza.

Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)
Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)

Stabat Mater Petra Fialy, Píseň osudu, op. 54 Johannese Brahmse a Te Deum, op. 103 Antonína Dvořáka zazní v podání Kristiny Fialové (viola), Jany Sibery (soprán), Lukáše Bařáka (baryton), Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Roberta Kružíka v neděli 26. března od 19:00 hodin v Besedním domě. Koncert živě přenáší TV Noe.

Ostrava

Mladí dirigenti Curyšské hudební akademie pod vedením Christopha-Mathiase Muellera se představí u Janáčkovy filharmonie Olomouc ve čtvrtek 23. března od 18:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní předehra k opeře Bludný Holanďan Richarda Wagnera, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll, op. 22 Camilla Saint-Saënse (sólista Jan Schulmeister) a Symfonie d moll Césara Francka.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc zahraje s dirigentem Zsoltem Hamarem v pátek 24. března od 19:00 hodin v Redutě filmovou hudbu brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda, Nina Roty a Dmitrije Šostakoviče.

Ensemble Damian a Svět klavírů uvádějí v neděli 26. března od 17:00 hodin v Komorním sále UCUP v Jezuitském konviktu souborné provedení skladeb Tomáše Hanzlíka pro Fortepiano v podání Martina Smutného a Kateřiny Ochmanové.

Ostatní regiony Čech

Czech Ensemble Baroque Quintet (zdroj Czech Ensemble Baroque Quintet)

Czech Ensemble Baroque Quintet se sbormistryní Terezou Válkovou vystoupí v pondělí 20. března od 19:00 hodin v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Třeboni s programem Madrigal včera a dnes. Zazní madrigaly Claudia Monteverdiho ze 4. knihy madrigalů a v kontrastu Poslední léto s Juliet Lukáše Hurníka na texty Jana Tůmy.

Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Zbyňkem Müllerem tento týden vystoupí v Sukově síni pardubického Domu hudby v pondělí 20., v úterý 21. a ve středu 22. března vždy od 19:00 hodin. Zazní Partita à 10 Františka Vincence Kramáře, Koncert pro dva klavíry č. 10 Es dur K 365 Wolfganga Amadea Mozarta (sólisté Igor Ardašev a Michal Mašek), Koncertní předehra, op. 17 Václava Jindřicha Veita a Symfonie č. 4 c moll Tragická D 417 Franze Schuberta.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským vystoupí ve čtvrtek 23. března od 19:00 hodin v Koncertním sále teplického Domu kultury. Zazní rapsodie pro orchestr España Emmanuela Chabriera, Koncert pro violoncello „Tout un monde lointain“ Henriho Dutilleuxe (sólista Jan Filip Ťupa) a Symfonie č. 3 Es dur, op. 97 „Rýnská“ Roberta Schumanna.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Světová premiéra Stabat Mater Petra Fialy, Píseň osudu, op. 54 Johannese Brahmse a Te Deum, op. 103 Antonína Dvořáka zazní v podání Kristiny Fialové (viola), Jany Sibery (soprán), Lukáše Bařáka (baryton), Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Roberta Kružíka ve středu 22. března od 19:00 hodin v Kongresovém centru Zlín.

Kristina Fialová (foto Daniel Havel)
Kristina Fialová (foto Daniel Havel)

Ensemble Damian a Svět klavírů uvádějí v pátek 24. března od 18:00 hodin ve Světu klavírů (Žižkova 13, Vyškov) souborné provedení skladeb Tomáše Hanzlíka pro Fortepiano v podání Martina Smutného a Kateřiny Ochmanové.

Češi v zahraničí

PKF – Prague Philharmonia v příštím týdnu pořádá zájezd do Německa s dirigentem Gabriel Bebeşeleaem a klavíristou Simonem Trpčeskim. Zazní předehra k opeře Tajemství Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa, op. 95 Antonína Dvořáka. V pondělí 20. března orchestr přivítá Erlangen, v úterý 21. března Bielefeld a ve střed 22. března Kolín nad Rýnem.

Slovensko

Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem, Slovenským filharmonickým sborem (sbormistr Jozef Chabroň), sólisty Evou Hornyákovou, Alenou Kropáčkovou, Ondrejem Šalingem, Tomášem Šelcem a recitátorem Štefanem Bučkem zahrají ve čtvrtek 23. března a v pátek 24. března koncert ke 30. výročí Slovenské republiky. Zazní oratorium Óda na radosť Jána Cikkera a Symfonie č. 9 d moll, op. 125 Ludwiga van Beethovena.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Robertem Jindrou zahrají ve čtvrtek 23. března od 19:00 hodin v Domě umění předehru k opeře Aladdin Christiana Homermana, Šeherezádu pro soprán a orchestr Maurice Ravela (sólistka Slávka Zámečníková) a Šeherezádu Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova.

Gabriel Bebeselea (zdroj France 3 Occitanie)
Gabriel Bebeselea (zdroj France 3 Occitanie)

Kino

Od středy 15. března do úterý 28. března v kinech po celé České republice na Slovensku sledujte operu Gioachina Rossiniho Lazebník sevillský v inscenaci londýnské Královské opery Covent Garden v nastudování Rafaela Payareho a v režii Moshe Leisera a Patrice Caurier. V hlavních rolích zpívají Aigul Akhmetshina, Andrzej Filończyk, Lawrence Brownlee, Bryn Terfel, Fabio Capitanucci.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v úterý 21. března od 21:10 hodin připomeneme nahrávku Symfonie č. 5 B dur Antona Brucknera v provedení Lucernského festivalového orchestru pod taktovkou Claudia Abbada.

Na serveru Helsinské filharmonie sledujte ve čtvrtek 23. března od 18:00 hodin SEČ koncert s dirigentem Janem Söderblomem. Zazní The Hunt of King Charles Fredrika Paciuse, Koncert pro housle a orchestr Roberta Schumanna (sólistka Isabelle Faust) a Symfonie č. 3 Sinfonie Singulière Franze Berwalda. Připomínáme, že v archivu Helsinské filharmonie si můžete poslechnout řadu špičkových záznamů koncertů již od září 2018.

V pátek 24. března bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Modesta Petroviče Musorgského Boris Godunov v inscenaci Národního divadla Tokio. V hudebním nastudování Kazushi Ona a v režii Mariusze Trelińkého zpívají hlavní role Guido Jentjens, Eiko Koizumi, Kanae Kushima, Mika Kaneko, Arnold Bezuyen, Naoyuki Akitani, Goderdzi Janelidze, Kazuma Kudo, Teppei Kono, Hideyuki Aochi, Kasumi Shimizu, Tetsutaro Shimizu, Toshiaki Komada a Hiroaki Otsuka.

Ve světové premiéře vznikla v rámci seriálu MUSICoMAN souboru Calliopée audiovizuální nahrávka skladby Kryštofa Mařatky inspirované sbírkami Národního archeologického muzea (3. epizoda). Sólových partů se chopila Karine Lethiec a Delphine Benhamou. Kryštof Mařatka se nám představí taktéž v páté epizodě SONO SAPIENS, která bude zveřejněna v neděli 26. března 2023.

Isabelle Faust (foto Felix Broede)
Isabelle Faust (foto Felix Broede)

Stabat Mater Petra Fialy, Píseň osudu, op. 54 Johannese Brahmse a Te Deum, op. 103 Antonína Dvořáka zazní v podání Kristiny Fialové (viola), Jany Sibery (soprán), Lukáše Bařáka (baryton), Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) a Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Roberta Kružíka v neděli 26. března od 19:00 hodin v Besedním domě. Koncert živě přenáší TV Noe.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments