Album týdne Normana Lebrechta: Marrinerova magická pouť krajinou Beethovenových symfonií

Tento týden hodnotí Norman Lebrecht ve své pravidelné recenzi hned 10 CD – soubor Beethovenových symfonií dirigovaných Nevillem Marrinerem, o kterém se říká, že jeho diskografie je jednou z nejrozsáhlejších na světě.
Neville Marriner (zdroj The Academy of St Martin in the Fields)
Neville Marriner (zdroj The Academy of St Martin in the Fields)

Když vypukla druhá světová válka, byl tehdy šestnáctiletý dirigent Neville Marriner povolán, aby hrál na housle v Londýnském symfonickém orchestru. Vystupoval na Proms s Henry Woodem a po válce koncertoval pod taktovkou Toscaniniho, Furtwänglera, Karajana, Klemperera, Brittena a Pierra Monteuxe, který o něm prohlásil, že by z něj byl dobrý dirigent. Mnohé z toho, co se považuje za dirigování, je imitace a náznaky – Marriner se učil od těch nejlepších.

Při zkouškách byl praktický, večer nenápadný, kritici, kteří očekávali velká gesta jako odměnu pro diváky, ho podceňovali. Naopak profesionální hudebníci jej uznávali jako kolegu s neobyčejnou citlivostí a neochvějnou lidskostí. Tento soubor Beethovenových symfonií z 80. let je důkazem jeho vzácného spojení vnímavosti a osobitého stylu.

Díky spolupráci se samovýběrovou Akademií Svatého Martina v polích, skupinou hudebníků, kteří měli plné zuby ostatních londýnských orchestrů, se Marrinerovi podařilo do praxe zavést demokracii a dosáhnout promyšlené rovnováhy mezi bigbandovým pařením a teoretizováním o dobových nástrojích, které v oboru převládaly od 50. let. Při poslechu jeho provedení Eroicy si všimnete, že v něm chybí dogmatické vedení a že smysl hudby se přirozeně odvíjí od logického sledu not. Čtvrtá symfonie je podle mého názoru nepřekonatelná pro svůj lyrický šmrnc. Absence bombastičnosti v Páté – Osudové je pozitivně osvěžující. Šestá působí dojmem zastaralého tanečního sálu na malém městě. Pokud chcete mistrovský šmrnc, hledejte jinde. Tento Beethovenův komplet byste měli mít po ruce, abyste mohli kamarádům předvést, jak správně zahrát náročnou frázi.

Pokud vás ani to nepřiměje k tomu, abyste si set koupili, jsou tu ještě dvě provedení houslového koncertu, jednu od Marrinerovy blízké spolupracovnice a koncertní mistryně orchestru Akademie sv. Martina Iony Brown a druhou od mladého Gidona Kremera, který přednese nehorázně zplácanou kadenci sovětského disidenta Alfreda Schnittkeho – tak tak absurdní, že se domnívám, že na CD vychází poprvé. Budete potřebovat všech deset prstů, abyste spočítali celou plejádu velkých koncertů, na které v ní Schnittke odkazuje. Tento beethovenovský komplet nebude jen vánočním dárkem. Je dárkem na celý život.

Marriner Conducts Beethoven: 10 CD Boxset

Ludwig van Beethoven: Symphonie č. 1 & 2
Ludwig van Beethoven: Symphonie č. 2 ‘Eroica’
Ludwig van Beethoven: Symphonie č. 4 Grosse Fuge
Ludwig van Beethoven: Symphonie č. 5 & 8
Ludwig van Beethoven: Symphonie č. 6 ‘Pastorální’; ‚Zasvěcení domu‘
Ludwig van Beethoven: Symphonie č. 7; Wellingtonovo vítězství op. 91 (Bitevní symfonie)
Ludwig van Beethoven: Symphonie č. 9 ‘Chorál’ 
Ludwig van Beethoven: Houslový koncert (Iona Brown)
Ludwig van Beethoven: Houslový koncert (Gidon Kremer)
Ludwig van Beethoven: 12 Minuets WoO.7
Ludwig van Beethoven: 12 Německých tanců WoO.8
Ludwig van Beethoven: 12 Kontratanců WoO.14

The Academy of St Martin in the Fields
Neville Marriner – dirigent

Label: Decca
Datum vydání: 15. března 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: ****
*

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments