Album týdne Normana Lebrechta: Od Bombaje po Bloomington – Walter Kaufmann a jeho dědictví

Tento týden se britský publicista a kritik věnuje málo publikovanému skladateli českého původu Walteru Kaufmannovi.
Walter Kaufmann (zdroj Madison String Quartet)
Walter Kaufmann (zdroj Madison String Quartet)

Pokud jste o skladateli Walteru Kaufmannovi nikdy neslyšeli, nejste sami. Kaufmanna, českého Žida žijícího v hitlerovském Německu, angažoval jako skladatele jeho indický přítel, který v Bombaji zakládal filmovou společnost. Brzy povýšil na vedoucího hudebního oddělení v All India Radio, spoluzaložil (s Meli Mehtou) Bombajskou společnost pro komorní hudbu a přednášel na univerzitě.

V roce 1946, kdy se změnilo politické klima, se přestěhoval do Londýna, kde skládal hudbu pro společnost Arthur Rank Films. Poté se stal prvním hudebním ředitelem v kanadském Winnipegu a od roku 1957 začal učit v Bloomingtonu v Indianě, kde také v roce 1984 zemřel. Chápete už, proč jste o něm nikdy neslyšeli? Jeho hudba nebyla nikdy publikována.

Říkáte si, jaká je jeho hudba? Překvapivě poutavá. Tyto premiérové nahrávky Berlínského rozhlasového orchestru pod vedením Davida Roberta Colemana se hemží rozjitřenou energií a barvitými vlivy. V klavírním koncertu, který vděčí za mnohé Křenkovi, Stravinskému a Gershwinovi (sólistka Elisaveta Blumina), nenajdete nudného okamžiku.

Třetí symfonie z roku 1936 a Indická symfonie z roku 1943 střídají haydnovskou sonátovou formu a bollywoodské filmové matiné, obě jsou však plné svérázných instrumentačních fines a okouzlujících melodií. Šest indických miniatur (1965) jsou jemné a s láskou vytvořené hudební pohlednice.

Kaufmann byl nejen velmi talentovaný muž, ale také přítel Alberta Einsteina, asistent dirigenta Bruno Waltera a manžel neteře Franze Kafky. Dával lekce mladičkému Zubinu Mehtovi. Kdyby se jeho cesty ubíraly jiným směrem, mohl skončit jako držitel Oscara. Takhle nám zůstává výběr vkusné hudby, která ani po hodině nenáročného poslechu plně nezasáhne ani hlavu, ani srdce. Poslechněte si ji – ujišťuji vás, že nebudete litovat.

Album na Spotify:

Walter Kaufmann: Piano Concerto No. 3

Walter Kaufmann: Koncert pro klavír a orchestr č. 3
Walter Kaufmann: Symfonie č. 3
Walter Kaufmann: Indická symfonie
Walter Kaufmann: Šest indických miniatur

Elisaveta Blumina – klavír
Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin
David Robert Coleman – dirigent

Label: CPO
Datum vydání: 9. února 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: ****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments