Album týdne Normana Lebrechta: Quatuor Ébène – Round Midnight

Nejnovější Album týdne – „’round Midnight“ – od Normana Lebrechta po dlouhé době získalo pětihvězdičkové ohodnocení. Čím si to hráči francouzského kvartetu Quatuor Ébène a jejich nahrávka „Ainsi la nuit“ Henriho Dutilleuxe a „Verklärte Nacht“ Arnolda Schönberga vysloužili?

Quatuor Ébène (foto Julien Mignot)
Quatuor Ébène (foto Julien Mignot)

Po letošním konci dvou špičkových komorních těles – německý Artemis Quartet v květnu opustila půlka hráčů, členové amerického Emerson Quartetu se brzy chystají do důchodu – bude francouzský Quatuor Ébène pravděpodobně nejlepším smyčcovým kvartetem na světě. Tato čtveřice úžasných hudebníků hraje zásadně ve stoje, neustále posouvá hranice a jejich nová alba jsou vždy velkou událostí – a často i velkým překvapením.

Jejich nejnovější nahrávka spojuje dvojici mistrovských děl s noční tématikou – Ainsi la nuit Henriho Dutilleuxe a Verklärte Nacht Arnolda Schönberga. Dutilleux se vydal bartókovskou cestou tajemného nočního pískotu. Schönberg se zase zaposlouchal do zvuků tajné schůzky milenců v lese. Obě díla vyvolávají strach a znepokojení. Obě však nakonec všechen strach zaženou návalem čiré krásy.

Nevzpomínám si, že bych někdy slyšel lepší interpretaci Ainsi la nuit – a slyšel jsem jich mnoho. Dutilleux nebyl okázalým skladatelem, jeho skladby vyžadují od posluchačů čas a pozornost a odmění je pestrou škálou zdánlivě nemožných zvuků.

Schönbergovo dílo pak Ébènovci, posílení o violistu Antoina Tamestita a cellistu Nicolase Altstaedta, hrají s wagnerovskou zvučností. Láska a smrt jsou v jejich podání neoddělitelné síly a spíše než na výsledku záleží na cestě, po které jste k němu dospěli.

A jak lze tahle dvě monumentální díla s tak silnými a rozdílnými povahami spojit? Cellista Raphaël Merlin našel řešení: původní skladba čerpající ze čtyř klasických amerických písní s noční tématikou – Moon River, Night and Day, Stella by Starlight a Round Midnight. Je to oslnivý zážitek. Toto album si zaslouží místo na vašem nočním stolku.

Upoutávka:

Quatuor Ébène – ‘round Midnight
H. Dutilleux: Ainsi la nuit
R. Merlin: Night Bridge
A. Schönberg: Verklärte Nacht

Quatuor Ébène (Pierre Colombet – housle, Gabriel Le Magadure – 2. housle, Marie Chilemme – viola, Raphaël Merlin – violoncello)
Antoine Tamestit – viola
Nicolas Altstaedt – violoncello

Label: Erato
Datum vydání: 15. října 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: *****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments