Album týdne Normana Lebrechta: Rachmaninov – Klavírní sonáta č. 1 a Moments musicaux

Tento týden si Norman Lebrecht vybral k recenzi nadcházející album skotského klavíristy Stevena Osborna, který pro Hyperion Records nahrál několik sólových klavírních skladeb Sergeje Rachmaninova.

Steven Osborne (foto Ben Ealovega)
Steven Osborne (foto Ben Ealovega)

Už asi 120 let lidstvo trápí jedna velká otázka: proč je Sergej Rachmaninov tak populární? Jeho hudba je morbidní a bezútěšná, melodie si jen tak nezabroukáte, a virtuozita, kterou jeho díla vyžadují, k vysvětlení jeho úspěchu nestačí. Rachmaninov přesto zůstává bestsellerem. Co je to, co jej odděluje od, řekněme, Skrjabina?

Takové otázky nemají jednoduché odpovědi. Ale nová deska od introspektivního skotského klavíristy Stevena Osborna mě přiměla k rozvahám o neodolatelnosti Rachaninovy první klavírní sonáty, a o nestoudném populismu jeho Moments Musicaux.

Sonáta byla zkomponována v roce 1907 a naživo ji dnes uslyšíte jen velmi zřídka. Její chytlavá střední věta jaksi předjímá píseň Yesterday od Beatles – obsahuje nejen její ihned identifikovatelný třínotový motiv, ale i náznak melodie následujícího verše „all my troubles seemed so far away“. Je možné, že Paul McCartney sonátu slyšel, když bydlel s Jane Asher, jejíž matka byla profesorkou na Royal Academy of Music? Těžko říct, ale Rachmaninovu hudbu posluchač rozhodně jen tak nezapomene.

Moments Musicaux, op. 16, byly složeny, když Rachmaninov nutně potřeboval nějaký příjem, poté, co byl okraden ve vlaku. Na rozdíl od Schuberta a Chopina, kteří mu zjevně byli inspirací, zde nenajdete ani náznak sentimentality. Sergej zkomponoval šest krátkých kusů, jeho vydavatel je od něj koupil bez dlouhého přemýšlení, a každý decentně schopný amatér si je dnes může zahrát doma u klavíru. Tato praktičnost a profesionalita se však zcela ztrácí pod citlivostí a hloubkou Osbornovy interpretace. Třetí Moment, v b moll, si budu vychutnávat ještě roky. Mrzí mě jen, že albu nemohu udělit šest hvězdiček.

Ukázky k poslechnutí na stránkách vydavatele.

CD: Rachmaninov - Piano Sonata No 1 & Moments musicaux (zdroj Hyperion Records)
CD: Rachmaninov – Piano Sonata No 1 & Moments musicaux (zdroj Hyperion Records)

Rachmaninov: Piano Sonata No 1 & Moments musicaux
S. Rachmaninov: Klavírní sonáta č. 1, Op. 28
S. Rachmaninov: Preludium v d moll, Op. posth.
S. Rachmaninov: Oskolki “fragmenty”

S. Rachmaninov: Orientální skeč
S. Rachmaninov: Nunc dimittis (5. věta z “Vsenočnoe bdenie“, Op. 37)
S. Rachmaninov: Moments musicaux, Op. 16

Steven Osborne – klavír

Label: Hyperion
Datum vydání: 5. května 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: *****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments