Album týdne Normana Lebrechta: Stranger – skladby pro tenor Nico Muhlyho

Novým albem týdne Normana Lebrechta je nahrávka soudobého skladatele Nica Muhlyho Stranger – Works for Tenor. Hudební nastudování Brooklyn Rider, zpěv tenorista Nicholas Phan.
Nico Muhly (zdroj Nico Muhly, foto Ana Cuba)
Nico Muhly (zdroj Nico Muhly, foto Ana Cuba)

Covid byl krutý k začínajícím skladatelům. Dva roky mimo hru, kdy byly divadla a koncertní sály zavřené a managementy, které raději vsadily na klasiku, se rovnají tomu, jako kdybyste museli začínat znovu. Mnozí z těch méně průbojnějších se tak ocitli na vedlejší koleji.

Nico Muhly uvedl před deseti lety v English National Opera a v Metropolitní opeře svou prvotinu Two Boys. Byla to první opera, která se zapojením do sociálních médií odehrávala jak na jevišti, tak na obrazovkách telefonů. Její následovnice Marnie (na základě filmu Alfreda Hitchcocka) byla jakýmsi dějovým regresem. MET ji zdarma streamovala během Covidu, aby dílo udržela při životě – a Muhly v tvorbě pokračoval. Jeho styl přijímá postbritskou anglikánskou hymnodii a filmový minimalismus po Philipu Glassovi. Fúze je to možná, ale zcela jeho vlastní.

Toto nové album tří skladeb pro tenor a malý soubor je prostor, kde se Muhly cítí nejlépe – vypráví příběhy v jasně artikulované angličtině se silnou rytmickou hybností a výrazným společenským podtextem. Titulní skladba využívá formativní kultury americké imigrace. „Lorne Ys My Likinge“ přetváří chesterské mysteriózní hry z 19. století. „Impossible Things“ je cyklus Cavafyho básní.

Všechny tři skladby spočívají ve stylovém limbu a čekají na další velkou událost. Muhly nabízí spíše tichou empatii než ohromující emoce, což může být pro toto mezidobí to pravé. Čínsko-americký tenorista Nicholas Phan tvrdí, že s touto hudbou ztotožňuje více, než s jakoukoliv jinou. Jsem zvědavý, s čím Nico Muhly přijde příště.

Ukázka č. 1:

Ukázka č. 2:

Stranger – Works for Tenor by Nico Muhly
Stranger
1. I. Fragments of the Past
2. II. Ellis Island
3. III. All Men
4. IV. Leviticus
5. V. Threats & Intimidations
6. VI. Everyone Cries
7. VII. My Love
8. Lorne Ys My Likinge 
Impossible Things
9. Part I: The Hereafter, Near an Open Window
10. Part II: September of 1903, January of 1904
11. Part III: 27 June 1906, 2pm; Impossible Things

Nicholas Phan – tenor
Reginald Mobley – kontratenor
Lisa Kaplan – klavír
Colin Jacobsen – housle
Brooklyn Rider – smyčcový kvartet
The Knights
Eric Jacobsen – dirigent

Label: Avie
Datum vydání: 1. července 2022

Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments