Album týdne Normana Lebrechta: Věčné slunce finské hudební dominance

Pro svou dnešní recenzi si Norman Lebrecht vybral dvě nová CD, které spojuje severský původ.
Oulu Sinfonia (zdroj  Oulu Sinfonia)
Oulu Sinfonia (zdroj Oulu Sinfonia)

Finové v současné době dominují odvětví klasické hudby, podobně jako Rusové třeba v tenise. Finští dirigenti vedou orchestry od San Franciska po Paříž, finští sólisté dostávají skoro více koncertních příležitostí, než by měli. Smutek nad nedávným odchodem výjimečné Kaiji Saariaho jen podtrhl obrovský vliv, který malý pětimilionový národ zanechal v celosvětové umělecké tvorbě. Finští hudebníci jsou mimořádně cílevědomí a dobře vyškolení. Individuální kvalita se málokdy dostává do popředí.

Einojuhani Rautavaara, který zemřel v roce 2016, byl předním skladatelem postsibeliovské éry. Napsal osm symfonií a několik oper, Koncert pro ptáky a orchestr a orchestrální skladba Cantus Arcticus jej dostala na titulní stránky novin. Tato nahrávka jeho třetího klavírního koncertu slouží jako dobrý příklad mnoha jeho děl, která jsem slyšel. Geniálně se vine nekonečnou tundrou zaměnitelných tónů. Rautavaara má originální kompoziční prostředky, kdy se zdá, že sólista hraje dva sousední tóny najednou, což vytváří zajímavou tonální hranu. Symfonický orchestr Lahti, stejně jako sólista Olli Mustonen a dirigentka Dalia Stasevska, jsou Finové. Přemýšlíte, zda by zahraniční interpret nenabídl větší razanci. V připojeném Třetím koncertu českého skladatele Bohuslava Martinů, poválečném díle plném silných emocí, se jen zřídkakdy přiblíží intezivnímu projevu.

Album na Spotify:

Rautavaara & Martinů – Klavírní koncerty č. 3

Einojuhani Rautavaara: Klavírní koncert č. 3 (Dar snů)
Bohuslav Martinů: Klavírní koncert č. 3

Olli Mustonen
Lahti Symphony Orchestra
Dalia Stasevska – dirigent

Label: BIS
Datum vydání: červen 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: **/*****

Britský dirigent Rumon Gamba sestavil pro Chandos řadu finských předeher, na jejichž obalu je nikdy nezapadající slunce. S brilantně propracovanou a národně soudržnou Karélií přichází na scénu nejprve Sibelius. Následuje jeho přítel dirigent Robert Kajanus s nevýraznou orchestrální předehrou. Humor v komediální předehře Leeviho Madetoja se ztrácí v překladu, Armas Järnefelt (1865–1958) ve dvou skladbách ukazuje, o kolik výraznější byl Sibelius než jeho současníci. Atmosférický Nummisuutarit Uuno Klamiho z roku 1936 je skutečným objevem a Oulu Sinfonia je vynikající soubor. Pokud jste vyčerpáni z tenisu a letních veder, začněte tady.

Album na Spotify:

Overtures From Finland

Jean Sibelius: Karelia Overture, Op. 10
Uuno Klami: Nummisuutarit
Erkki Melartin: Overture to “Prinsessa Ruusunen” Op. 22 No. 30
Leevi Antti Madetoja: Comedy Overture, Op. 53
Armas Järnefelt: Ouverture lyrique
Ernst Mielck: Dramatische Ouvertüre, Op. 6
Selim Palmgren: Overture from “Tuhkimo-Sarja”, Op. 21
Robert Kajanus: Overtura sinfonica
Heino Kaski: Prelude, Op. 7
Armas Järnefelt: Præludium

Oulu Sinfonia
Rumon Gamba – dirigent

Label: Chandos
Datum vydání: 11. srpna 2023
Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments