Týden s hudbou. Festivaly, koncerty, opery, streamy

Uprostřed července je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí doplněné o zahraniční streamy.
Grant Ngulmiya Nundrhirribala (foto Anthony Gray)
Grant Ngulmiya Nundrhirribala (foto Anthony Gray)

Praha

V úterý 18. července od 19:00 hodin v katedrále sv. Víta zahraje varhanice Kateřina Málková skladby Arvo Pärta, Philippa Glasse a Milana Slimáčka.

V úterý 18. července od 20:00 hodin v kostele Panny Marie a slovanských patronů Emauzy zahájí 24. ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Na prvním koncertě vystoupí německý Ensemble Polyharmonique s díly Heinricha Schütze, Claudia Monteverdiho, Wolfganga Carla Briegela, Michaela Praetoria a dalších.

Ve čtvrtek 20. července od 10:00 hodin v zahradě Atria na Žižkově vystoupí klarinetové trio Jana Paříka, Simony a Petra Vaňkových.

Kateřina Málková (zdroj Kateřina Málková)
Kateřina Málková (zdroj Kateřina Málková)

Ostrava

V sobotu 22. července od 20:00 hodin v hale Gong v Dolních Vítkovicích vystoupí aboridžinský zpěvák Grant Ngulmiya Nundrhirribala a klavírista Luke Howard s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Olomouc

Na festivalu Baroko 2023 v pondělí 17. července ve 20:30 hodin olomouckém Vlastivědném muzeu zazní operně muzikálová mystifikace Pudl a pudr aneb Fantastické počátky barokního divadla v Čechách v podání Geisslers Hofcomoedianten a Petra Haška.

V pátek 21. července od 19:30 hodin v kostele sv. Barbory v Zábřehu, v sobotu 22. července od 19:30 hodin v Augustiniánském klášteře ve Šternberku a v neděli 23. července od 19:30 hodin v olomouckém Vlastivědném muzeu bude v premiéře uvedeno oratorium kantora z Rožďalovic Daniela Aloise Františka Milčinského Ztracená ovce. Účinkuje Barokní ansámbl University of North Texas s dirigentem Paulem Leenhoutsem.

V sobotu 22. července se v křížové chodbě Zdíkova paláce Arcidiecézního muzea od 19:00 hodin uskuteční projet Renesanční jazz propojující ansámbl staré hudby Societas Incognitorum a slovenskou etnojazzovou kapelu Pacora Trio.

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice jako každý rok chystá sérii letních koncertů.

V pondělí 17. července od 16:30 hodin v Zahradním domě vystoupí s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem a díly Johanna Strausse, Jana Simona, Franze Lehára, Charlese Gounoda, Julese Masseneta, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších.

Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)
Charles Olivieri-Munroe (zdroj Charles Olivieri-Munroe)

Ve středu 19. července tamtéž od 19:00 hodin s dirigentem Petrem Vronkým zahraje Severočeská filharmonie Teplice 3. větu Koncertu pro klavír a orchestr F dur K 459 Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Sára Kolaříková), Braniborský koncert č. 6 Johanna Sebastiana Bacha (sólisté Vendula Svobodová, Petr Pospíšil) a Koncert pro dvoje housle a moll, op. 3 Antonia Vivaldiho (sólistky Klára Lešková, Jana Pazourková).

V pátek 21. července od 16:30 hodin v Zahradním domě dirigent Charles Olivieri-Munroe uvede skladby Adolpha Charlese Adama, Antonína Dvořáka, Ernsta Fischera, Oskara Nedbala a dalších.

Český Krumlov

V Českém Krumlově probíhá 32. ročník Festivalu Krumlov.

Ve středu 19. července od 20:00 hodin Kulturní centrum Prádelna přivítá Mucha Quartet a mima Vladimíra Kulíška. Zazní Bolero Maurice Ravela v úpravě pro smyčcové kvarteto a Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Kreutzerovy sonáty od Leoše Janáčka. Doplní je dvě skladby současných autorů – Panadol pro smyčcové kvarteto a laptop slovenského skladatele Martina Burlase a Clouded Yellow od Michaela Gordona.

Mucha Quartet (foto Gabriel Szakál)
Mucha Quartet (foto Gabriel Szakál)

Ve čtvrtek 20. července od 19:30 hodin v Maškarním sále vystoupí klavírista David Kalhous a jeho hosté. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Daria Milhauda, Alfreda Schnittkeho a Igora Stravinského.

V pátek 21. července od 15:00 hodin v klášterní zahradě vystoupí Tomáš Jochmann Jazz Trio.
Tamtéž od 19:00 hodin vystoupí kapela Element.
Od 19:30 hodin Zámecká jízdárna přivítá Simonu Šaturovou a Wranitzky Kapelle s dirigentem Markem Štilcem. Zazní díla Josefa Myslivečka a Pavla Vranického.

V sobotu 22. července od 20:30 hodin v pivovarské zahradě vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Manuelem Hernández-Silvou a sólisty Rafaelem Aguirrem (kytara), Beatriz Díaz (soprán) a Pablem García-Lópezem (tenor). Zazní skladby Joaquina Rodriga a řady dalších španělských autorů.

PKF — Prague Philharmonia na Rock for People v roce 2019 (foto Petr Klapper)
PKF — Prague Philharmonia na Rock for People v roce 2019 (foto Petr Klapper)

V neděli 23. července od 10:00 hodin v klášterní zahradě vystoupí soubor Budvicense.
Od 11:00 hodin proběhne varhanní matiné Christopha Mantouxe v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné. Zazní pestrý program z děl Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudeho a řady dalších.

Ostatní regiony Čech

V úterý 18. července od 17:00 hodin v kostele dr. Farského v Jablonci nad Nisou vystoupí varhanice Jiřina Marešová a fagotista Martin Petrák.

V pátek 21. července od 18:00 hodin v kostele sv. Filipa a Jakuba v Těchonicích vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhan Adama Viktory.

V sobotu 22. července od 18:00 hodin v kostele Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí klarinetista Jakub Bokun a polský kytarista Jakub Kosciuszko. Zazní díla Maurice Ravela, Łukasze Wośe, Gerarda Drózda, Bély Kovácse, Jaime Zenamona a Guse Viseura.

Jakub Bokun (zdroj Jakub Bokun)
Jakub Bokun (zdroj Jakub Bokun)

V neděli 23. července od 18:00 hodin v kostele sv. Jakuba v Poličce v rámci cyklu Nedělní varhanní zastavení vystoupí se svým recitálem olomoucký varhaník Jiří Stodůlka.

Znojmo

Ve Znojmě a okolí probíhá Hudební festival Znojmo.

V pondělí 17. července od 10:00 hodin v Husových sadech proběhne Dětský hudební den.
Od 18:00 hodin v Athánském paláci vystoupí vítězové dětských soutěží mladých talentů pod patronací Pavla Šporcla.

Ve středu 19. července od 19:00 hodin v zámeckém parku v Uherčicích vystoupí Pavel Šporcl s crossoverovým programem.

Ve čtvrtek 20. července od 20:00 hodin v jízdárně Louckého kláštera zazní opera Antonia Caldary Harmonie planet. Účinkují Adam Plachetka, Andreas Scholl, Dagmar Šašková, Hana Blažíková, Jaroslav Březina, Valer Sabadus, Franko Klisovic a Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka, v režii Tomáše Ondřeje Pilaře.

V pátek 21. července od 19:00 hodin v jízdárně Louckého kláštera vystoupí milánský soubor Il Giardano Armonico s dirigentem Giovannim Antoninim s díly Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela, Pietra Loccatelliho a dalších.

V sobotu 22. července od 11:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava ve Znojmě Louce vystoupí varhaník Ondřej Múčka, který představí nejstarší moravské varhany. Poté autobus přesune posluchače do dominikánského kláštera v Retzu na koncert Innes Schittengruber.
Od 20:00 hodin v jízdárně Louckého kláštera zazní opera Antonia Caldary Harmonie planet. Účinkují Adam Plachetka, Andreas Scholl, Dagmar Šašková, Hana Blažíková, Jaroslav Březina, Valer Sabadus, Franko Klisovic a Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka, v režii Tomáše Ondřeje Pilaře.

V neděli 23. července se od 8:30 hodin v kostele Navštívení Panny Marie v Lechovicích uskuteční mše svatá k 300. výročí posvěcení kostela. Účinkují Adam Plachetka, Dagmar Šašková a další.
Od 20:00 hodin v jízdárně Louckého kláštera zazní opera Antonia Caldary Harmonie planet. Účinkují Adam Plachetka, Andreas Scholl, Dagmar Šašková, Hana Blažíková, Jaroslav Březina, Valer Sabadus, Franko Klisovic a Czech Ensemble Baroque pod taktovkou dirigenta Romana Válka, v režii Tomáše Ondřeje Pilaře.

Roman Válek (zdroj EBCZ / foto Tino Kratochvíl)

Češi v zahraničí

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou vystoupí ve čtvrtek 20. a v sobotu 22. července na operním festivalu Heidenheim v opeře Johanka z Arku Giuseppe Verdiho pod taktovkou Marcuse Bosche a v režii Ulricha Proschky v hlavních rolích vystoupí Sophie Gordeladze, Héctor Sandoval, Luca Grassi, Martin Piskorski a Rory Dunne.

Hned v pátek 21. července na operním festivalu Heidenheim Český filharmonický sbor Brno vystoupí též v opeře Don Carlos Giuseppe Verdiho. Pod taktovkou Marcuse Bosche a v režii Georga Schmiedleitnera hlavní role zpívají Pavel Kudinov, Sung Kyu Park, Ivan Thirion, Randall Jakobsh, Lada Kyssy, Zlata Khershberg, Sophie Bareis, Martin Piskorski a Christoph Wittmann.

Ve středu 19. července Pražský filharmonický sbor účinkuje na festivalu v Bregenz v opeře Giuseppe Verdiho Ernani pod taktovkou Enrique Mazzoly a v režii Lotte de Beer. Hlavní role zpívají Saimir Pirgu, Franco Vassallo, Goran Jurić, Guanqun Yu, Aytaj Shikhalizada, Omer Kobiljak a Stanislav Vorobyov. Repríza se uskuteční v neděli 23. července.

Od čtvrtka 20. července vystupuje Pražský filharmonický sbor na festivalu v Bregenz v opeře Giacoma Pucciniho Madame Butterfly pod taktovkou Enrique Mazzoly a v režii Andrease Homokiho. Konkrétní obsazení hlavních rolích bude upřesněno. Reprízy proběhnou v pátek 21., v sobotu 22. a v neděli 23. července.

Pražský filharmonický sbor před jezerní scénou, Bregenzer Festspiele 2022 (foto Martina Kritznerová)
Pražský filharmonický sbor před jezerní scénou, Bregenzer Festspiele 2022 (foto Martina Kritznerová)

V neděli 23. července bude na operním Glynderborne Festival v Anglii v podání Collegia 1704 uvedena opera Georga Friedricha Händela Semele. V nastudování Václava Lukse a v režii Adele Thomas zpívají v hlavních rolích Clive Bayley, Aryeh Nussbaum Cohen, Joélle Harvey, Stephanie Wake-Edwards, Samuel Mariño, Jennifer Johnston a Stuart Jackson.

Streamy

V Londýně probíhá nejstarší a největší světový festival BBC Proms. Jako každý rok bude řada koncertů přenášena v televizi a na BBC Radio 3.

V pátek 21. července od 21:00 hodin SEČ na BBC 4 zazní Symfonie č. 5 c moll Ludwiga van Beethovena.

V pátek 21. července bude na serveru OperaVision zveřejněna inscenace opery Ference Erkela Hunyadi László v nastudování Maďarské národní opery. Pod taktovkou Balázse Kocsára a v režii Szilvesztera Ókovácse zpívají Dániel Pataky, András Palerdi, Klára Kolonits, Szabolcs Brickner, Melinda Heiter, Gábor Bretz, Erika Miklósa a Attila Erdős.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments