Album týdne Normana Lebrechta: Wagner, Pfitzner, Strauss – Im Abendrot

Pro svou nejnovější recenzi si Norman Lebrecht vybral album německých romantických písní „Im Abendrot“ v podání barytonisty Matthiase Goerneho a klavíristy Seong-Jin Choa, které v dubnu vydá Deutsche Grammophon.

CD: Matthias Goerne, Seong-Jin Cho - Im Abendrot (foto Detutsche Grammophon)
CD: Matthias Goerne, Seong-Jin Cho – Im Abendrot (foto Detutsche Grammophon)

Nedávno mi jedna kultivovaná ruská známá říkala, že nesnáší německou romantickou píseň – “takové vřískání, a co hůř, v němčině!” Není snadné najít argument proti podobným národnostně založeným předsudkům, ale náhodou mi jeden přistál na prahu hned druhý den.

Barytonista Matthias Goerne, s hlasem hladkým jako samet a dikcí čistou jako vodka na ledu, je dokonalou odpovědí na podobné pištivé stížnosti, o to víc, když zpívá skladby, které většinou patří do sopránového repertoáru.

Jeho program na tomto CD zahrnuje Wagnerových Pět písní na slova Mathildy Wesendonckové, výběr ze skladeb Hanse Pfitznera a pětici písní Richarda Strausse, včetně finálního kusu z jeho vůbec posledního díla, Čtyř posledních písní. Wagnerovy skladby jsou krásně zabarvené do žlutých a hnědých odstínů pobřeží německých jezer, stěžejní píseň Ve skleníku v sobě skrývá prvky Tristana a Isoldy a závěrečné Sny vás téměř zbaví nutkání milovat.

Pfitzner (1869-1949) jako skladatel připomíná starého námořníka, který vás násilně popadne za klopy zrovna když jste si vzpomněli, že máte něco důležitějšího na práci. Původně jsem chtěl při druhém poslechu Pfitznerovy písně přeskočit, ale jeho Soumrak je velmi zajímavý jako kontrast k titulní skladbě alba – Straussově písni Za soumraku.

Nahrávky pěti Straussových písní jsou malými zázraky. Vůbec nejlepší je populární Zítra!,  kterou Goerne něžně vyviklal ze sevření ženských hlasů, které ji obvykle zpívají. Kromě Goerneho jedinečného zpěvu mě zde zcela ohromil též empatický klavírní doprovod.

Goerne dlouhodobě vystupuje v dobře fungujícím duu s ruským klavíristou Daniilem Trifonovem. Tady ho však doprovází korejský výherce Chopinovy soutěže Seong-Jin Cho, umělec mnohem citlivější, než byste od něj v pouhých 25 letech čekali. V několika nejlepších momentech tohoto pětihvězdičkového alba na sebe zcela strhává pozornost posluchačů. Své známé řeknu, že jestli tolik nesnáší tento styl písně, může se zaposlouchat do tónů klavíru.

Ukázka:

Im Abendrot
Richard Wagner, Hans Pfitzner, Richard Strauss
Matthias Goerne – zpěv, Seong-Jin Cho – klavír

Label: Deutsche Grammophon
Datum vydání: 16. dubna 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: *****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments