Aleksandar Marković se loučí s Brnem

Šéfdirigent Aleksandar Marković se s Filharmonií Brno rozloučí nastudováním Páté symfonie Gustava Mahlera. Významné a vyhledávané symfonické dílo provede 28. a 29. května v Janáčkově divadle s téměř stovkou hudebníků. Markovičovi skončila smlouva, do Brna se bude vracet jako host. Stálou náhradu zatím orchestr nemá, na příští sezonu přizval ke spolupráci pětici svých bývalých šéfdirigentů.

Marković v Brně působil od roku 2009. Nabídku na místo uměleckého šéfa a šéfdirigenta získal ve čtyřiatřiceti letech prakticky okamžitě po první spolupráci s orchestrem. Do Brna tehdy přijel z divadla v Innsbrucku jako záskok zprostředkovaný vídeňskou agenturou.S brněnskými filharmoniky se zaměřoval například na německý repertoár, kromě Mahlera třeba ještě na Antona Brucknera a Richarda Wagnera. “Postupně ale pronikl také do hudby české a jeho pojetí Janáčka bylo kritikou vysoce hodnoceno,” uvedla ředitelka orchestru Marie Kučerová. S Filharmonií Brno podnikl řadu turné a hostování, zejména v Německu a Rakousku, ale i v Japonsku.

Aleksandar Marković zdůrazňuje, že v Brně strávil několik šťastných a hudebně intenzivních let svého života. “Těším se na pokračování spolupráce s tímto skvělým tělesem v budoucnosti,” uvedl dirigent.

Po mahlerovském slavnostním rozloučení Markoviče 7. června čeká ještě koncert orchestru složeného z profesionálů a dětí ze základních uměleckých škol v Janáčkově divadle. V příští sezoně se pak s brněnskou filharmonií – už jako host – chystá na hudbu Dariuse Milhauda, Francise Poulenka a opět Gustava Mahlera.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na