Aleš Briscein patří mezi sedm nejvytíženějších pěvců současnosti

Český tenorista Aleš Briscein se objevil v každoroční statistice odborného hudebního portálu Bachtrack v žebříčku nejvytíženějších operních pěvců. Za rok 2018 se umístil na 7. místě za polským tenoristou Piotrem Beczalou. Na prvním místě skončil uruguayský basbarytonista Erwin Schrott.
A. Briscein – R. Wagner: Lohengrin, ND Praha (foto Hana Smejkalová)

Britský hudební portál Bachtrack přináší každoroční celosvětovou statistiku událostí klasické hudby, které jsou zaznamenány v jeho databázi. „Mezi českými reprezentanty je Briscein jediným zástupcem v oboru opery. Mezi dirigenty se podruhé na devátém místě objevil Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberským symfoniků,“ uvedla Kateřina Motlová.

Takový maraton lze vydržet jen v případě obezřetného výběru rolí, kázně a disciplíny, samozřejmě i zdraví a štěstěny,“ uvedl Briscein. Dodal, že je třeba i dobrá psychická a fyzická kondice, k čemuž mu pomáhají sportovní záliby od hokeje po pravidelné běhání. „Sport pomáhá nejen vyčistit hlavu, ale také udržet figuru. Tenorista často představující milence by měl být štíhlý, navíc sádlo nezpívá,“ řekl nedávno Briscein novinářům.

Briscein, který v zahraničí zpíval všechny Janáčkovy opery od Japonska po Mexiko a USA, se nedávno stal držitelem Pamětní medaile Leoše Janáčka. Ještě většího úspěchu dosáhl v červnu loňského roku, když se stal držitelem rakouské prestižní divadelní ceny Musiktheaterpreis 2018 v hlavní mužské kategorii za ztvárnění hlavní role v Zemlinského opeře Der Zwerg ve Štýrském Hradci.

V Národním divadle v Praze Brisceina letos v květnu čeká hlavní role Prince v Prokofjevově opeře Láska ke třem pomerančům. Čerstvě má za sebou premiéru coby Dalibor ve stejnojmenném Smetanově díle hraném v Opeře ve Frankfurtu. V průběhu této a následující sezony se objeví v Komische Oper Berlin jako Paul v Korngoldově opeře Mrtvé město a s tímto operním ansámblem také jako Lenskij v Čajkovského Evženu Oněginovi v rámci prestižního festivalu v Edinburghu. V roce 2020 ztvární v Ženevě Alberta Gregora v nové produkci Janáčkovy Věci Makropulos a jako Lepreux v Messiaenově opeře Svatý František z Assisi.

Briscein 25. ledna oslavil padesátiny. Liberecký rodák původně vystudoval hru na klarinet a saxofon a poté operní zpěv na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na Západočeské univerzitě v Plzni. Je stálým hostem opery Národního divadla v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat