Alexandrovci vzbuzují negativní emoce i na východ od nás

Východolitevské město Visaginas zrušilo koncert ruského Alexandrovova armádního souboru plánovaný v rámci probíhajícího evropského turné vyhlášeného uměleckého tělesa. Podle místní radnice zatěžuje vystoupení Alexandrovců nežádoucí ideologický nános. Soubor je dědicem sovětské éry, vysvětlila novinářům odmítavé stanovisko ředitelka městského kulturního střediska Danute Morkuniene.

Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova
Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova

Alexandrovův armádní akademický soubor písní a tanců vyjel v září na evropské turné, jímž chce připomenout sedmdesáté výročí vítězství sovětských zbraní v bitvách druhé světové války. Koncerty se konaly nebo jsou plánovány v evropských metropolích, které za války osvobodila Rudá armáda, včetně Budapešti, Bělehradu, Sofie a Bukurešti. Alexandrovci zazpívají i v Berlíně a Varšavě, počátkem prosince mají v plánu ukončit turné v pobaltských státech.

V minulých dnech zavítali i do Česka a svůj repertoár národních a vlasteneckých písní, ale i operních árií a moderních hitů představili například v Brně nebo Praze. Jejich turné v české veřejnosti vyvolalo spory: zatímco stoupenci souboru poukazují na jeho vysokou uměleckou úroveň, odpůrci kritizují vystoupení jako propagandu ruských ozbrojených sil, nežádoucí v době agresivních akcí Ruska na Ukrajině a leteckých útoků v Sýrii.

Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova
Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova

Radnice města Visaginas, jehož velkou většinu tvoří litevští Rusové, si v prohlášení postěžovala, že Alexandrovci si prý objednali sál pro své vystoupení tajně. „Nevěděli jsme o tom. Jakýsi člověk si prostě sál zamluvil, aniž by sdělil, k jakému účelu,“ řekla Morkuniene baltské agentuře BNS. „Ideologický nános byl příčinou, proč nebylo vystoupení povoleno. V naší zemi vnímají ruské vojáky jinak. Tento ansámbl je přece jen dědicem sovětských dob,“ konstatovala.

Podle ruské agentury Interfax vyvolává turné Alexandrovců protesty i v Polsku, kam má soubor ke třinácti koncertům přijet koncem listopadu. Odpůrci ruských umělců prý chtějí přivítat pěvce „mlácením do hrnců a pískotem“.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments