Alfred Brendel – výsostný umělec mnoha tváří

Světově proslulého klavírního virtuóza Alfreda Brendela přivítala v minulosti Praha mnohokrát. O jeho výjimečné mezinárodní kariéře svědčí už jen prostý výčet nejvýznamnějších ocenění – Řád Britského impéria, medaile Hanse von Bülowa, Beethovenův prsten, ceny Roberta Schumanna, Herberta von Karajana atd. Byl první, kdo nahrál Beethovenovo kompletní klavírní dílo v interpretaci, která je dodnes považována za příkladnou. To vše hudbymilovný posluchač zajisté ví. Dnes ovšem umělcův klavír mlčí – 18. prosince 2008 ukončil Alfred Brendel oficiálně svou profesionální kariéru klavíristy koncertem s Vídeňskými filharmoniky a Sirem Charlesem Mackerassem. Neztrácí však naštěstí chuť obohacovat svět svými dalšími nesčetnými talenty.Mnozí z vás si možná ještě pamatují jeho dvě přednášky z léta loňského roku, kdy jej do Prahy pozval mezinárodní institut a festival Prague Music Performance. S vhledem poučeného a nadhledem moudrého člověka milujicího humor mluvil vážně i nevážně o Schubertovi a také o tom, co potřebuje klavírista (a obecně každý muzikant) k tomu, aby byl opravdu dobrý. Představil se jako brilantní esejista, řečník i bavič.

Mnoho čtenářů Opera Plus jistě ví i o Brendelově nevšedním talentu básnickém. Svou poezii píše a přednáší v sálech, kde dříve básnil prostřednictvím Steinwayů – a jde mu to neméně výtečně. Básník Brendel vydal již pět sbírek rázu groteskního až bizarního. Tenhle talent zatím zůstává Praze utajen, ale kdoví…

A pak je tu ještě jedna Brendelova tvář, kterou dosud poznala jen Vídeň a již má teď Praha jedinečnou příležitost poznat blíž: tvář milovníka a znalce světové kinematografie. Nedávno mi při procházce zimní Prahou vyprávěl, že již od mládí nadšeně sledoval Charlie Chaplina a Bustera Keatona. Ostatně, mnoho z Keatonovy typické stoičnosti zahlédnete i v tváři Alfreda Brendela. Dokáže vyprávět humorné historky ze života svého i jiných umělců s kamennou tváří, aby pak s pointou na jazyku vybuchl v `brendelovský smích’, jak jsem si ho pro sebe pojmenoval: charakteristicky explozivní a dětsky srdečný.

Anglosaský humor a smysl pro absurdno jsou ostatně dvě vlastnosti pro něj   příznačné. Nebude tomu jinak ani při nadcházející filmové přehlídce v Praze. Není náhodou, že svou pražskou přehlídku filmů nazval Mezi děsem a smíchem. Od němého filmu přes surrealistický svět Jana Švankmajera (jehož obdivuje) až po intelektuální humor Woodyho Allena, to vše a mnoho dalších  snímků evropských i zámořských legenda klavíru Alfred Brendel osobně každý den od 31.3. do 7.4. uvede v kině Ponrepo (program na www.pmpif.org). Milovníci filmové hrůzy i smíchu jakož i ti, kdo zažili tohoto ojedinělého umělce při jeho klavírních kreacích, by si neměli nechat ujít příležitost osobně se s Alfredem Brendelem setkat. Věřte mi, bude to opět zážitek!

pmpif.org

Foto Barbara Klemm

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky