Americké jaro zahájí klavírista a skladatel Uri Caine

17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále DOX+ světoznámý klavírista a skladatel Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Davidem Robertem Colemanem. Caine uvede ve světové premiéře skladbu Nein!, kterou zkomponoval v roce 2020 u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. V evropské premiéře představí Kenny Werner a Chandrika Tandon projekt Unbounded. Následovat bude dvanáct koncertů v Praze i regionech. Vystoupí také Ambrose Akinmusire Quartet, Attacca Quartet a mnoho dalších. Zastoupena bude bohatá paleta žánrů od klasické hudby po experimentální jazz.
Uri Caine (zdroj Americké jaro)
Uri Caine (zdroj Americké jaro)

„Z letošního festivalového programu mám velkou radost. Našemu publiku představíme dvě premiéry. Řada umělců vystoupí v České republice poprvé, například zpěvačka nominovaná na Grammy Sara Gazarek, špičkový klavírista mladé generace Kenny Broberg, nebo také saxofonista Jon Irabagon s projektem Rebellion(s),“ láká na originální dramaturgii festivalu jeho ředitelka Zdenka Součková.

Letošní festival Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále Dox+ klavírista a skladatel Uri Caine s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Davidem Robertem Colemanem. Na koncertu zazní ve světové premiéře skladba Nein!, kterou Caine složil v roce 2020 k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Na programu je i Caineovo přepracování Beethovenových Diabelliho variací a skladby amerického experimentálního skladatele Johna Zorna, obojí v české premiéře. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Prague Music Performance.

12. května vystoupí od 19:00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře klavírista Kenny Broberg, vítěz ceny American Pianist Award za rok 2021. V minulosti získal stříbrnou medaili na Mezinárodní klavírní soutěži Vana Ciburna v roce 2017 a bronzovou medaili na Mezinárodní soutěži Petra Iljiče Čajkovského v roce 2019. Na Americkém jaru interpret uvede skladby Medtnerovy, Skrjabinovy a Barberovy.

Věhlasný Curtis Institute představuje od roku 2019 své nejuznávanější absolventy a vysílá je na turné po celém světě. Tento rok se představí Michael Rusinek, první klarinetista Pittsburgh Symphony Orchestra, Ayane Kozasa, violistka Aizuri Quartet nominovaného na Grammy, a oceňovaný klavírista Steven Lin na koncertě 15. května od 19:00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Na programu zazní díla Mozartova, Schumannova, Hagenova a Bruchova.

Kenny Werner a Chandrika Tandon v evropské premiéře uvedou projekt Unbounded, svůdnou kombinaci indické vážné hudby a jazzu, 16. května v 19:00 hodin v Divadle X10. Tandon v minulosti získala nominaci na Grammy za hudbu, jež vychází z prastarých manter v sanskrtu, rág, anglických modliteb, modů západní hudby a jazzu. Werner je světově proslulý klavírista a skladatel, který během své kariéry vystupoval s jazzovými legendami, jako jsou Dizzy Gillespie, Stan Getz, Charles Mingus a Jack DeJohnette. Úspěch jeho knihy z roku 1996 Mistrovství bez úsilí: Jak v sobě osvobodit dokonalého hudebníka ho vyslal do světa na misi učitele a přednášejícího. V roce 2014 se stal uměleckým ředitelem ústavu Effortless Mastery Institute na Berklee College of Music.

Také v letošním roce festival zaštítí projekt ZUŠ Session Stipendijní Akademie MenART.

Absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové proběhne 21. května 2022 od 18 hodin v multifunkčním sále DOX+. V rámci jednoho večera uslyší diváci výsledky práce mladých hudebníků, které dokazují, že přicházející generace má co říci a že inspirativní setkání jsou v životě zásadní.

Ambrose Akinmusire Quartet se představí na koncertě v pražském klubu Jazz Dock 22. května od 21:00 hodin. Charakterizovat hudbu trumpetisty Ambrose Akinmusireho není jednoduché, sahá od jazzového mainstreamu přes okrajové podoby jazzu až do vážné hudby a hip-hopu. Tento vítěz prestižní soutěže Thelonious Monk International Jazz Competition za rok 2007 vystoupil od té doby po boku největších osobností newyorské scény, jako jsou Esperanza Spalding, Jason Moran a Aaron Parks.

Soubor Attacca Quartet přiveze tvorbu soudobých amerických autorů, například Caroline Shaw, Anne Müller, Louise Colea a dalších. Kurátorem tohoto programu je světoznámý hudební skladatel John Adams. Koncert se koná 23. května od 19:00 hodin v multifunkčním sále DOX+. Grammy oceněný soubor se obratně pohybuje v hudbě 18. až 21. století, a právě tato obratnost z něj činí jedno z nejvšestrannějších a nejvýraznějších uskupení. Koncert se uskuteční ve spolupráci s Prague Music Performance.

Poprvé se českému publiku představí také zpěvačka nominovaná na Grammy Sara Gazarek, a to 24. května od 21:00 hodin v Jazz Docku. Vystoupí s projektem Thirsty Ghost, na kterém odhaluje další stránku své osobnosti. Jedná se o emocionálně zralé a komplexní dílo. Za svoji kariéru Gazarek vydala pět alb, která se dočkala uznání kritiky, a vybudovala si oddanou fanouškovskou základnu po celém světě.

Festival uzavře 9. června od 21:00 hodin taktéž v Jazz Docku filipínsko-americký saxofonista a skladatel Jon Irabagon. Absolvent jazzových studií na Juilliard School se ve svém díle snaží vystihnout identitu často marginalizovaných menšin a zároveň nechává promlouvat vlastní hudební řeč. Na festivalu představí projekt Rebellion(s), ve kterém s ním účinkují saxofonista Sylvain Rifflet, kontrabasista Sebastian Boisseau a bubeník Christoph Lavargne. Rebellion(s) je inspirován společensky angažovanými projevy osobností, jako jsou André Malraux, Paul Robeson a Greta Thunberg.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments