Andre Rieu: Jeden valčík denně a nemusíte k doktorovi

Houslista André Rieu, přezdívaný jako "král valčíku", se stal doslova rockovou hvězdou klasické hudby, konkurující popularitě umělců, jako jsou Rihanna či Bruno Mars. Ve věku 69 let nevykazuje žádné známky zpomalení svého životního a tvůrčího tempa. Rok 2018 byl pro něj zcela nejúspěšnějším obdobím s celosvětovým rozptylem koncertů, na kterých prodal více než 700 000 vstupenek.
André Rieu (zdroj andrerieu.com / foto Marcel van Hoorn)

Spolu se šňůrou koncertních turné, prodal Rieu více než 40 milionů CD a DVD, a to i v době, kdy mezinárodní statistiky mluví spíše o poklesu nakupování hudebních nosičů. Rieu založil svůj Johann Strauss Orchestra v roce 1987 a od té doby buduje po celém světě své hudební impérium spolu s 50 až 60 hudebníky, zpěváky a jinými hosty, se kterými na koncertní turné podniká.

V rozhovoru s Anyou Wassenberg pro časopis Ludwig Van holandský „král valčíků“ uvedl: „Jsem přesvědčen o tom, že klasická hudba je určena pro každého, kdo se chce radovat, tedy nejen pro určitou elitu, jak si někteří myslí. Potkávám na svých koncertech muže a ženy od 0 do 100 let a zdá se, že má hudba lidi spojuje. Jsou přátelství, které začaly před lety a tito lidé se stále setkávají, i když nemám koncert…

Na dotaz, co drží Andreho Rieu v jednom kole a zároveň plného energie a vitality, Rieu odpověděl:
Ve skutečnosti jde o kombinaci několika faktorů. Především je to nádherná hudba, která má magické a léčebné síly. Zní to bláznivě, ale vždycky říkám lidem: Jeden valčík denně a nemusíte k doktorovi! (‚A waltz a day keeps the doctor away!‘) Valčík má kouzelnou moc, protože lidé po celém světě začnou tančit, ať už jste kdekoli. Atmosféra v průběhu našich koncertů je zcela unikátní. A když vidím všechny ty šťastné úsměvy a tančící lidi před sebou, to je jedna z tajných složek našeho úspěchu. Tyto věci mě držely nad vodou posledních třicet let a doufám, že mě budou držet i po mnoho dalších let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat