Romantické večery s Ivem Kahánkem

V Sukově síni pražského Rudolfina dne 26. prosince 2018 vystoupením klavíristy Ivo Kahánka pokračoval cyklus komorních koncertů s názvem Romantické večery. Absolutní vítěz mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro z roku 2004 přednesl díla Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka a Fryderyka Chopina. Koncert se na stejném místě opakuje 27. prosince 2018.
Ivo Kahánek (foto Ivan Korč)

Program nabídl oblíbené skladby klavírní literatury, které patří k prubířským kamenům repertoáru všech věhlasných klavírních virtuosů. Kahánek večer zahájil slavnou Beethovenovou sonátou c moll Patetická, následovala část díla Leoše Janáčka Po zarostlém chodníčku a dále čtyři Chopinova scherza. Obecenstvo si vytleskalo dva přídavky, mezi nimiž zazněl i klavírní foxtrot Bugatti step od Jaroslava Ježka.

Zvolený repertoár sice není vyloženě vánoční, ale zato jde o velmi krásné, a přitom hodnotné skladby. S trochou nadsázky by se dalo říct, že je to příjemný způsob, jak zvednout oči od talíře s cukrovím ke hvězdám,” uvedl před koncertem devětatřicetiletý Kahánek, kterého hudební odborníci považují za jednoho z nejlepších současných českých pianistů.

V Rudolfinu letos Kahánek vystoupil mimo jiné jako host České filharmonie ke 100. výročí republiky v Koncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů.

Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě Ivana Klánského. Má za sebou také studijní stáž na londýnské Guildhall School of Music and Drama a různé mistrovské kurzy pod vedením Karla-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Petera Frankla a dalších osobností.

V roce 2007 uzavřel exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby nahrál sedm CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Françaixe, Jacquesa Iberta a jiných. Jeho album Janáček-Martinů-Kabeláč získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech Classics Today (USA), Le Monde de la Musique (Francie) a Fanfare (USA). Kromě toho pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi.

Po Rudolfu Firkušném se v roce 2014 Kahánek stal druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s Berlínskou filharmonií. Loni se stal členem Petrof Art Family, volného sdružení umělců spojených s tradiční českou značkou Petrof. Je tvůrcem speciální koncertní řady Antonína Petrofa. Podílí se na její dramaturgii a v rámci této řady koncertů i vystupuje. Vedle koncertování Kahánek vybírá piana pro hudební instituce, jako jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu či Filharmonie Brno.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na