Ostravský divadelní archiv: Do mapování divadelní historie se zapojila i veřejnost

Projekt Ostravský divadelní archiv aktuálně přechází do druhé fáze – mapování a třídění pramenů v jednotlivých divadlech. Ukončen už byl sběr dat tak, aby bylo možné sestavit historii repertoárů všech profesionálních ostravských divadel. „Cílem celého projektu je zmapovat a poté zpřístupnit maximum informací z historie profesionálního divadla v Ostravě včetně působení významných osobností,“ připomíná ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. Právě on byl iniciátorem projektu, a to v době, kdy začalo NDM digitalizovat svůj vlastní archiv. Ostravský divadelní archiv by totiž měl pohodlně sloužit veřejnosti právě v digitalizované podobě. Financuje prostřednictvím grantu město Ostrava.
Nina Divíšková jako Dolores v inscenaci Divadla Petra Bezruče Zmoudření Dona Quijota, prem. 16. 4. 1965 (zdroj DPB)

Od jara letošního roku zkoumali kolegové historii profesionálních ostravských divadel – Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek Ostrava a Komorní scény Aréna. Sestavit se jim už podařilo reportoáry všech divadel, v databázi jsou data premiér a inscenační týmy. Informace nyní postupně doplňují o herecké obsazení a data repríz,“ popisuje ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Reklama

Na projektu se momentálně kromě vedoucí projektu Stanislavy Hruškové z NDM podílí více než desítka spolupracovníků – pracovníků divadel, historiků či studentů. Pomáhá ovšem také veřejnost. „Za pomoc veřejnosti jsme velmi vděční. Lidé z Ostravy i okolí nám přinášejí především staré programy, které v archivních pramenech chybí nebo jsou zastoupeny pouze v malém množství,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Ladislav Mrkvička jako Loupežník v inscenaci Divadla Petra Bezruče Loupežník (prem. 3. 9. 1965). Jubilejní 200. premiéra Divadla Petra Bezruče (zdroj DPB)

Kromě zaměstnanců divadel s námi na spolupracují mj. i studenti Slezské univerzity v Opavě – posluchači oboru kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. Badatelé postupně společnými silami naplňují digitální databázi. Jako poslední se zapojila také nejnovější ostravská činoherní scéna – Divadlo Mír, jejíž zaměstnanci databázi postupně doplňují o své inscenace,“ doplňuje vedoucí projektu Stanislava Hrušková z NDM.

Vedoucí projektu Stanislava Hrušková a spolupracovnice Tereza Vrablová při vytváření soupisu pramenů ulo-žených v Divadle Petra Bezruče (zdroj NDM)

V ostravských divadlech od podzimu běží další bádání, třídění a soupis archivních pramenů. „Všechny fotografie, plakáty, texty her, programy k inscenacím i novinové výstřižky se snažíme zařadit ke konkrétním inscenacím. U těch stávajících ověřujeme správnost zařazení. Úzce spolupracujeme s Institutem umění – Divadelním ústavem v Praze, případné nesrovnalosti dále vzájemně konzultujeme a společně opravujeme. Následně probíhá sčítání pramenů a soupis inscenací, které řadíme podle jednotlivých sezón,“ upřesňuje vedoucí projektu Stanislava Hrušková.

Ostravský divadelní archiv bude sloužit odborné i laické veřejnosti a bude (jak psáno výše) přístupný v elektronické podobě.

Pomoc veřejnosti je vítána: Programy k inscenacím hraným v Ostravě a archivní materiály k tématu lze nabídnout právě vedoucí projektu Ostravský divadelní archiv Stanislavě Hruškové – kontakt: [email protected].

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na