Český violista přišel o život při zhýralostech v Anglii

V jednačtyřiceti letech zemřel v Londýně za záhadných okolností český violista, kontrabasista a skladatel František Kočvara. Londýnská veřejnost ho znala jako brilantního instrumentalistu, úspěšného skladatele a extravagantní osobnost.

František Kočvara nebo také Kotzwara (1750-1791) se narodil v Praze. Převážnou část svého života ale strávil na cestách po Evropě a účinkováním s různými orchestry. Od roku 1775 působil v Londýně, především v orchestru Královského divadla. Zanechal za sebou kolem 40 opusů. Nejvýše byla hodnocena jeho programní skladba Bitva u Prahy pro klavírní trio (cca 1788), která popisuje pruské vítězství nad rakouskou armádou v roce 1757. Tuto skladbu zmiňuje dokonce ještě Mark Twain v Dobrodružstvívch Huckleberyho Finna (1884). Přivydělával si také imitováním symfonických skladeb slavnějších současníků, po kterých byla u pirátských vydavatelů v Londýně velká poptávka.

Kočvara pravidelně navštěvoval londýnské prostitutky, což si mohl dovolit zejména díky vysokým příjmům. Aby svou rozkoš ještě zvýšil, začal se věnovat sadomasochistickým experimentům a strangulaci. Dověděl se totiž, že díky rozšíření některých cév a zrychlení krevního oběhu, prožívá oběšený několik chvil příjemné pocity. Přesvědčoval tedy prostitutky, aby ho na pár minut oběsily a poté opět uvolnily. Osudového dne, 2. září 1791 navštívil jistou Susan Hill. Nejprve si od ní objednal jídlo a pití, pohostil ji a poté jí objasnil svůj záměr nechat se na chvíli oběsit na dveřích. Poslal dívku, aby koupila provaz a poté se za její pomoci vytáhl na dveře v zadním pokoji. Když ho po 5 minutách odřízla, spadl bez života mrtev k zemi.

Případ Františka Kočvary v dobovém tisku (foto archiv)

Při vyšetřování se ukázalo, že Kočvara často žádal i jiné nestandartní praktiky. Soudce byl těmito skutečnostmi tak pohoršen, že nechal vyvést ze soudní síně všechny ženy a po vynesení rozsudku nařídil zničit veškeré soudní zápisy, zřejmě aby se zabránilo veřejnému skandálu. Susan Hill se hájila, že vše konala na základě přání a příkazů svého klienta. Případ byl přehodnocen z vraždy na neúmyslné zabití a Susan nakonec osvobozena. Z útržkovitých zpráv však víme, že pravděpodobnou příčinou smrti byla nepozornost, která odvedla na chvíli prostitutku ke sledování cirkusového průvodu v ulici. Když se vrátila zpět, uplynulo příliš mnoho času na to, aby svého klienta zastihla živého.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]