Český violista přišel o život při zhýralostech v Anglii

V jednačtyřiceti letech zemřel v Londýně za záhadných okolností český violista, kontrabasista a skladatel František Kočvara. Londýnská veřejnost ho znala jako brilantního instrumentalistu, úspěšného skladatele a extravagantní osobnost.

František Kočvara nebo také Kotzwara (1750-1791) se narodil v Praze. Převážnou část svého života ale strávil na cestách po Evropě a účinkováním s různými orchestry. Od roku 1775 působil v Londýně, především v orchestru Královského divadla. Zanechal za sebou kolem 40 opusů. Nejvýše byla hodnocena jeho programní skladba Bitva u Prahy pro klavírní trio (cca 1788), která popisuje pruské vítězství nad rakouskou armádou v roce 1757. Tuto skladbu zmiňuje dokonce ještě Mark Twain v Dobrodružstvívch Huckleberyho Finna (1884). Přivydělával si také imitováním symfonických skladeb slavnějších současníků, po kterých byla u pirátských vydavatelů v Londýně velká poptávka.

Kočvara pravidelně navštěvoval londýnské prostitutky, což si mohl dovolit zejména díky vysokým příjmům. Aby svou rozkoš ještě zvýšil, začal se věnovat sadomasochistickým experimentům a strangulaci. Dověděl se totiž, že díky rozšíření některých cév a zrychlení krevního oběhu, prožívá oběšený několik chvil příjemné pocity. Přesvědčoval tedy prostitutky, aby ho na pár minut oběsily a poté opět uvolnily. Osudového dne, 2. září 1791 navštívil jistou Susan Hill. Nejprve si od ní objednal jídlo a pití, pohostil ji a poté jí objasnil svůj záměr nechat se na chvíli oběsit na dveřích. Poslal dívku, aby koupila provaz a poté se za její pomoci vytáhl na dveře v zadním pokoji. Když ho po 5 minutách odřízla, spadl bez života mrtev k zemi.

Případ Františka Kočvary v dobovém tisku (foto archiv)

Při vyšetřování se ukázalo, že Kočvara často žádal i jiné nestandartní praktiky. Soudce byl těmito skutečnostmi tak pohoršen, že nechal vyvést ze soudní síně všechny ženy a po vynesení rozsudku nařídil zničit veškeré soudní zápisy, zřejmě aby se zabránilo veřejnému skandálu. Susan Hill se hájila, že vše konala na základě přání a příkazů svého klienta. Případ byl přehodnocen z vraždy na neúmyslné zabití a Susan nakonec osvobozena. Z útržkovitých zpráv však víme, že pravděpodobnou příčinou smrti byla nepozornost, která odvedla na chvíli prostitutku ke sledování cirkusového průvodu v ulici. Když se vrátila zpět, uplynulo příliš mnoho času na to, aby svého klienta zastihla živého.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na