Kdo dnes hraje na Stradivariho nástroje?
Antonio Stradivari (asi 1644–1737), nejslavnější představitel cremonské houslařské školy, byl italský výrobce smyčcových nástrojů, především houslí, ale i viol, violoncell, kytar a harf. Odhaduje se,…
Antonio Stradivari (asi 1644–1737), nejslavnější představitel cremonské houslařské školy, byl italský výrobce smyčcových nástrojů, především houslí, ale i viol, violoncell, kytar a harf. Odhaduje se,…
Před týdnem vedla Helena Havlíková rozhovor s dlouholetým šéfdirigentem opery Divadla F. X. Šaldy Martinem Doubravským o jeho kontroverzním odchodu. Žádala též o rozhovor ředitelku…
Po nelehkém roce 2021 se Moravské divadlo Olomouc chystá letos znovu pořádně nadechnout a nabídnout svým příznivcům řadu atraktivních novinek. V sezoně 2022/2023 se tak…
Některé otázky se do publicistiky mezi recenze a rozhovory jednoduše nehodí. Někdy si také chceme jen tak popovídat a ujistit, že se pohybujem ve stále…
Zdá se to trochu nepatřičné, pouštět se v těchto dnech do klasické publicistické reflexe divadelních představení. Neměl by se dar slova využít někde jinde a…
Mnozí skladatelé měli na své tvůrčí prostředí nevídané nároky, jiní zase při komponování prováděli kuriózní scény. O nárocích Richarda Wagnera, domácím mazlíčkovi Giuseppe Verdiho, rychlopsaní…
Od jmenování nového ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličky a jeho týmu spolupracovníků uplynulo právě v těchto dnech prvních sto dní. To je doba, po…
Další díl knihy "...a jako člověk" Přemysla Pražáka pokračuje v tématu o letních skladatelích a jejich tvůrčí práci. Jak z vyprávění vyplývá, někteří umělci by…
Vyprávění Přemysla Pražáka o životech a tvorbě slavných hudebních osobností nás dnes zavede mezi takzvané "letní skladatele".
Další kapitola z knihy Přemysla Pražáka "...a jako člověk" pokračuje v tématu, jak komponovali velcí skladatelé. Tentokrát se dovíme, co inspirovalo při práci Mendelssohna, jakým…
Že měli skladatelé jako W. A. Mozart, C. M. von Weber či A. P. Borodin zvláštní zvyky a potřeby při komponování, jsme se dověděli již…
Již v minulém díle jsme se mohli dovědět, že skladatelé při své práci občas vytvářeli značný rámus. Jak komponoval W. A. Mozart, C. M. von…
Jak komponovali slavní skladatelé minulosti? Tuto otázku si před téměř šedesáti lety položil i hudební publicista a muzikolog Přemysl Pražák, když psal jednu ze svých…
Jakému zaměstnání byli předurčeni svými rodinami skladatelé jako J. B. Lully, G. Rossini či I. Stravinskij? Čím naopak chtěl být Debussy, když ne hudebníkem? Čím…
Přinášíme vám další část vyprávění o slavných skladatelích z dosud nepublikované knihy Přemysla Pražáka (1908-1966), nazvané „…a jako člověk“. V dnešním díle autor pokračuje v…
Jméno hudebního kritika a publicisty Přemysla Pražáka (1908 – 1966) je mnohému čtenáři důvěrně známé z nejedné domácí knihovny. Jeho knihy „Osobnosti české hudby“, „Mladá…
Před 215 lety vyšel první díl básnického souboru Chlapcův kouzelný roh (Des Knaben Wunderhorn), který uspořádali Achim von Arnim a Clemens Brentano. V lednu měl…
Pro první listování v archivu našeho nového seriálu jsme zvolili archiv Národního divadla v Brně. V úvodu k seriálu jsem psal, že tento archiv je…
Latinské úsloví „Historia, magistra vitae“ (Historie, učitelka života) jasně říká, jak je důležité nejen plánovat budoucnost, ale i dívat se do minulosti a učit se…
V pravěké jeskyni ve francouzském Marsoulas zanechali lidé mladého paleolitu mořskou lasturu. Přestože byla nalezena již během archeologických výzkumů roku 1931, do nedávné doby nikomu…