Angela Gheorghiu a Patricia Petibon ještě letos v Praze
Aktualizováno
Zdá se, že letošní pražská podzimní sezona pěveckých recitálů bude ve znamení žen. Pomyslnou ohlášenou řadu předních sólistek evropských i zámořských operních domů a též koncertních sálů teď rozšířila další dvě jména: v říjnu v Praze se v krátkém sledu po sobě objeví francouzská sopranistka Patricia Petibon a rumunská star Angela Gheorghiu.Zrodila se hvězda – hlásaly titulky recenzí poté, co se Angela Gheorghiu v roce 1994 poprvé objevila jako Verdiho Violetta v londýnské Covent Garden. Tehdejším obrovským ovacím ovšem dva roky před tím na stejném jevišti předcházela její Mimi v Pucciniho Bohémě, mezinárodní debut s nečekaným ohlasem, který Gheorghiu ve stejné roli zaznamenala i v newyorské Metropolitní a Vídeňské státní opeře.
K jejím nejvýznamnějším úspěchům Angely Gheorghiu v posledním desetiletí patří titulní či hlavní role v operách Vlaštovka, Komedianti, Simon Boccanegra, Tosca a Faust v Covent Garden, Romeo a Julie na francouzském festivalu Chorégies d’Orange a na Salcburském festivalu, Faust v Metropolitní opeře, Covent Garden a Opéra de Monte-Carlo, La traviata a Simon Boccanegra v Metropolitní opeře, Bohéma ve Vídeňské státní opeře, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, mnichovské Bavorské státní opeře a milánské La Scale. Vedle operních závazků Gheorghiu vystoupila také na mnoha recitálech a koncertech po celém světě včetně Salcburského festivalu, vídeňského Musikvereinu nebo newyorské Carnegie Hall.
Angela Gheorghiu je podepsána pod celou řadou vysoce hodnocených nahrávek vydaných na CD i DVD, hned dvakrát obdržela titul Pěvkyně roku (Classical Brit Awards 2001 a 2010). Je nositelkou francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury, loni na podzim jí někdejší rumunský král Michal I. udělil vyznamenání Nihil Sine Deo za zásluhy o propagaci.
Angela Georghiu vystoupí ve Smetanově síni pražského Obecního domu poslední říjnovou středu, tedy 30. října 2013, v rámci svého velkého evropského turné. O podrobném programu jejího recitálu budeme včas informovat.
Patricii Petibon, absolventku muzikologie a vzápětí také zpěvu na Pařížské konzervatoři, přivedl k jejím první výraznějším úspěchům v mezinárodním měřítku již v polovině devadesátých let uznávaný americký dirigent a cembalista William Christie. S ním a jeho souborem Les Arts Florissants vystoupila na festivalu v Aix-en-Provence, v milánské La Scale, v Teatro Colón v Buenos Aires a v londýnské Wigmore Hall. Další dirigentské osobnosti se svým pozváním Patricie Petibon ke spolupráci na sebe nedali dlouho čekat: Sir John Eliot Gardiner, Nikolaus Harnoncourt, Marc Minkowski, Sir Roger Norrington, Christophe Rousset – to jen namátkou. Patricia Petibon obdržela tři ceny Victoires de la musique classique – jako Nejlepší mladý talent v roce 1998 a Nejlepší operní pěvkyně v letech 2001 a 2003.
Patricia Petibon ovšem není jen uznávanou a vyhledávanou interpretkou barokní hudby, stejné úspěchy slaví i v dílech pozdějších období, od Mozarta až k Francisi Poulencovi a Albanu Bergovi. Například v této sezoně má v kalendáři mimo jiné Gildu ve Verdiho Rigolettovi v mnichovské Bavorské státní opeře v Mnichově či Giunii v Mozartově opeře Lucio Silla v barcelonském Grand Teatre del Liceu.
Ceněny jsou i nahrávky Patricie Petibon: hned její debutové album s názvem Amoureuses s Mozartovými, Haydnovými a Gluckovými áriemi za doprovodu Concerta Köln s Danielem Hardingem získalo v roce 2009, tedy rok po svém vydání, cenu BBC Music Magazine za nejlepší operní album.
Pražský koncert Patricie Petibon v rámci jejího evropského turné s projektem Nouveau Monde je ohlášen na úterý 8. října 2013 do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Také o podrobném programu tohoto koncertu budeme včas informovat.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]