Antonín Švorc (1934-2011)

Přední český basbarytonista Antonín Švorc, dlouholetý člen opery Národního divadla v Praze a stálý host předních zahraničních operních domů, zemřel v pondělí, jen pár dnů po svých sedmasedmdesátých narozeninách. Odešla další nezapomenutelná legenda české poválečné a předlistopadové operní scény.

Přemysl ve Fibichově Šárce

Wagnerův Bludný Holanďan

Wotan ve Wagnerově Valkýře (s Brünnhildou N.Kniplové)

Antonín Švorc (12.2.1934-21.2.2011) začínal v roce 1955 jako sólista v liberecké opeře. Od roku 1956 byl angažován v Národním divadle v Praze. Díky svým mimořádným hlasovým dispozicím, hereckému uchopení rolí a v neposlední řadě i majestátnímu zjevu se brzy stal vyhledávaným evropským interpretem zejména wagnerovských rolí. Hanse Sachse vytvořil poprvé již jako čtyřiadvacetiletý v Praze, aby s ním později triumfoval v zahraničí – především ve Státní opeře v Berlíně, jejímž členem byl – souběžně se svým působením v Praze – od roku 1962. Hlavně s německým a italským repertoárem pak vystupoval i na dalších evropských scénách – mimo jiné v Drážďanech, Curychu, Hannoveru, Paříži, Frankfurtu nad Mohanem, Barceloně, Janově. K mimořádnému uměleckému růstu přispěla i jeho spolupráce s proslulými dirigenty, jako byli Carlo Maria Giulini, Franz Konwitschny, Otmar Suitner či Wolfgang Sawallisch. Antonín Švorc se věnoval také pedagogické činnosti na Pražské konzervatoři. V roce 2003 obdržel prestižní cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Z mnoha jeho nezapomenutelných rolí připomeňme alespoň Smetanova Budivoje, Chrudoše či Přemysla, skvělým Přemyslem byl i ve Fibichově Šárce, v Dvořákově Jakobínovi výtečným Adolfem. Z celé řady postav světového repertoáru zmiňme alespoň Pizzara z Beethovenova Fidelia, Verdiho Nabuchodonosora, Scarpiu z Pucciniho Toscy, Kašpara z Weberova Čarostřelce, Jochanaana ze Straussovy Salome a především pak postavy wagnerovské – Hanse Sachse, Bludného Holanďana, Talramunda z Lohengrina, Wotana ze Zlata Rýna a Valkýry.

Je nám nesmírnou ctí, že Antonín Švorc patřil ke spolupracovníkům Opery Plus a že byl našemu projektu od samého počátku velmi příznivě nakloněn.

 

Mohlo by vás zajímat


6
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Měla jsem štěstí že pana Švorce ještě z jeviště Národního divadla pamatuji. Kdyby byl o generací mladší, docela jistě by zpíval Wagnera v Bayreuthu nebo v Metropolitní opeře. Hlas který měl se rodí jednou za sto let. Moc na Vás Mistře vzpomínáme!

Anonymous

Další smutná zpráva. Po panu Horáčkovi odešel Antonín Švorc. Viděla jsem ho mnohokrát na scéně v jeho nejlepších rolích. Dá-li se vůbec třídit na nejlepší a jiné. Budu stále vzpomínat.
Marie Doležalová

Anonymous

Pan Švorc byl velmi otevřeným a srdcem i duší mladým člověkem. Příjemný a inteligentní. Vždy respektující ostatní. Byl opravdu velkým umělcem se vším všudy.

Anonymous

Byl to také skvělý pedagog, jakých je opravdu málo.

Radan

Je to velká škoda, není už ani ve světě ani doma takových pěvců, kteří by dosahovali zejména vysokých motrálních kvalit. Navíc v tomhle zrychleném světě pěvci žijí krátký život. Pár let slávy a konec. Domingo je ještě tou legendou. Jinak ale už mizí morálně pevní lidé, kvalitní osobnosti. Tou mistr Švorc jistě byl. Do posledních chvil.

Anonymous

Veliká škoda. Opouštějí nás umělci té dobré éry ND. Už jich zbývá jen málo mezi námi. Opravdu je to smutné.